| Qzckaiz a întrebat:

Ce parere aveti despre Joe Biden? Sincer, eu habar n-am, toata lumea zice ca e o optiune mai buna decat Trump dar habar n-avem ce a facut inainte, zic ca toata celebritatile din America il sustin (Billie Eilish, Ariana Grande, Kim Kardashian etc.) Credeti ca va fi un presedinte bun?

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate tu habar nu ai ce a facut.
A fost vicepreședintele lui Obama timp de 8 ani si senator vreo 30...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Joe Biden a iesit presedinte nu ca americanii il sustin, ci pentru ca multi il urasc pe Trump.
In afara de discutiile excentrice facute de Trump, multe nu se vor mai schimba.
Biden are istorie bogata in politica dar sa nu uitam ca are o varsta 77 de ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biden nu este nici el prea bun, dar sa votezi cu Trump e stupid. Lumea l-a votat ca sa aleaga raul mai mic si pentru ca sustine ideologiile partidului sau(Democratii), nu neaparat ca ar fi fanii lui. Ce sa faci, asa sunt alegerile in ziua de azi. Daca te uiti la dezbaterile recente intre cei doi, este clar de ce Biden a fost votat, parea mai respectabil. Trump se poarta ca un copil, jigneste, intrerupe si de multe ori zice prostii si apoi se scuza ca glumea. Totusi, poate e mai bun ca presedinte, nu zic nu, dar din punct de vedere al imaginii pe care o creeaza SUA si profilului diplomatic, nu este demn de presedinte. Biden cu greselile lui, plus ca e si batran, dar macar pare mai respectabil si pare sa ii pese mai mult de pandemia asta si de incalzirea globala si lucruri de genul acesta.

| Panamax a răspuns:

Trump a avut tupeul sa comenteze deciziile papusarilor din spatele puterii.Si a platit pretul.

| Jus7t a răspuns:

Eu nu înțeleg de ce te-ai luat după o cântăreață de exemplu, ea știe să cânte, nu înseamnă că are idee ce dracu e aia politică, nu e domeniul ei dar toți se bagă peste tot doar că sunt plătiți să influențeze, în mare parte.

Nu știu dacă o să fie un președinte mai bun, cred că lucrurile o să meargă din ce în ce mai rău, indiferent că e el sau Trump.
Trump era împotriva NWO din ce știu, Biden nu știu, o să fie mai rău cu Biden decât a fost cu Trump, părerea mea.

| SingleForOne a răspuns:

Este ca și cum ar fi numai PNL, și PSD. Ai alege mai bine PNL, decât PSD; sau ai vota mai bine USR, dacă tot este mai nou, decât celelalte 2.
Peste tot, în orice țară democratică, se votează cine este prezent în spațiul politic, și se votează partidele politice (oamenii, chiar dacă ei sunt cei care vin cu ideile), nu neapărat ideile și proiectele de dezvoltare. Dacă prin vot se pune accent pe ideile și planurile de dezvoltare( fiind în jur de 75%), și nu pe oameni (accentul fiind în jur de 25%), atunci oamenii nu vor fi mai presus de acestea, și legi, și justiție. Dar, posibil dacă ar fi așa, poate nu ne-ar mai lăsa să votam, vorba lui Mark Twain.

| AC4S4 a răspuns:

Biden este sustinut de gruparile extremiste de stanga (Black Lives Matter, Antifa, LGBT, gruparile feministe). S-a vazut in vara ce faceau: vandalizari, incendieri, daramari de statui. Iar celebritatile mentionate sustin si ele aceste lucruri.
Biden e batran, nu mai stie pe ce lume e. El e doar omul aruncat in fata. In spatele lui sunt toate aceste grupari extremiste care vor beneficia de fapt de castig.

Castigul lui Biden poate avea doua motive:
- Ori americanii chiar cred masiv in aceste ideologii de stanga si au vazut cu ochi buni protestele, violentele, incendierile.
- Ori democratii au fraudat masiv aceste alegeri. Au avut nume precum Nixon, Reagan, Roosevelt, Kennedy in istorie, dar ei tot s-au ingramadit mai tare sa-l voteze pe Biden, serios?

Un presedinte care isi bazeaza castigul ori pe frauda, ori pe violente, nu poate fi un presedinte bun. Daca va castiga Biden cu adevarat, urmeaza 4 ani foarte socialisti pentru SUA.

| NotNamed a răspuns:

Nu avem cum sa stim daca e bun sau rau pana nu.l vedem in practica. Asta ar fi programa lui:
PROGRAMUL POLITIC AL LUI JOE BIDEN
CORONAVIRUS. Susține obligativitatea purtării măștii la nivelul întregii țări. Vrea cât mai multe teste COVID-19, ține școlile deschise, vrea SUA în Organizația Mondială a Sănătății, militează pentru un vaccin rapid.
ECONOMIE. Vrea să crească salariul minim federal la 15 dolari și susține independența fermă a Băncii Federale (Federal Reserve). Biden a anunțat că intenționează să renegocieze TTP (tratatul trans-Pacific) și că susține concendiul medical plătit de 12 săptămâni pentru familii.
TAXE. Biden vrea să crească taxele americanilor care câștigă mai mult de 400.000 de dolari pe an pentru a finanța unele proiecte privind încălzirea globală. De asemenea, vrea să crească taxele pe care le plătesc corporațiile de la 21%, în prezent, la 28%.
POLITICĂ EXTERNĂ. Susține parteneriatul american cu NATO pe care îl vede afectat de președinția Trump.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biden ar trebui sa se hotarasca daca America e o "great country":
https://mobile.twitter.com/JoeBiden/status/1325118992785223682
Sau o tara profund rasista:
https://youtu.be/2Q78XXkhx0o?t=527

| Balalau95 a răspuns:

Nu prea conteaza de nici o culoare cine a fost si ce a facut
in momentul asta absolut si incredibil de maret este ABSOLUT CLAR ca e senil, deci nu el v-a conduce America, ci altcineva din spatele lui
https://www.express.co.uk/......n-video-vn

insa poate totusi e mai bine decat Trump care e IMBECIL (hai sa injectam dezinfectant in oameni)
https://www.bbc.com/news/world-us-canada-52399464
rasist, nazist, anti-ecologie, samd

| doctorandus a răspuns (pentru AC4S4):

Lol, Biden nu e socialist, aia e o teorie paranoida a conspiratiei. Biden are cam aceeasi pozitie ca Merkel/CDU.

| AC4S4 a răspuns (pentru doctorandus):

Dar nici n-am zis ca Biden e socialist. Cea mai mare influenta in acest moment in Partidul Democrat o are aripa socialista. Biden abia de-si recunoaste rudele. Kamala Harris, Bernie Sanders si toata aripa far-left va fi acolo sa-l "ajute" sa-si termine mandatul. Nici nu conteaza ce ideologii politice are Biden.

| doctorandus a răspuns (pentru AC4S4):

Sa stii ca in SUA marxismul n-are nicio sansa. In SUA daca zici ca esti marxist zici ca esti ciumat.

| AC4S4 a răspuns (pentru doctorandus):

Socialismul este destul de apreciat in SUA. 30-40% au pareri bune despre aceasta ideologie. In randul democratilor procentul este undeva intre 60-70%.

| Qzckaiz explică (pentru suntserios):

Stiu ca a fost vice presedinte dar ma refer la faptul ca cica este pedofil.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Qzckaiz):

Iauzi. De unde ai fi aflat tu asta?