| BiancaMel a întrebat:

Ce parere aveti despre mamele care isi abandoneaza copii? Ar mai trebui numite "mame"?

Răspuns Câştigător
| YourDailyApple a răspuns:

Depinde... aici ne jucam putin cu semantica.
Daca tu consideri ca mama e cine te naste, da se pot numi mame.
Daca o mama e cine te creste, nu cine te naste, atunci nu sunt doar biologic vorbind mame.
Exista femei ce nu vor sa aiba copii fie ca e vorba de lipsa dorintei de a fi mama, lipsa resurselor financiare sau ca au ramas gravide din greseala. Se mai intampla cazuri rare cand sa spunem ca unele metode contraceptive esueaza. Intrebarea este ce ar trebui facut in aceste circumstante? Daca va apela la avort, o veti judeca drpet criminala. Daca va pastra sarcina din principii morale dar nu va vrea sa il creasca ea preferand sa dea copilul spre abandon, tot nu-i bine ca l-a parasit.
Eu sunt pro-avorturi, consider ca o femeie nu e obligata sa duca o sarcina nedorita, desi ar trebui intotdeauna luate in considerare masurile de contraceptie pentru a nu ramane insarcinata de la bun inceput. Dar daca prin absurd exista minimul de sansa ca acestea sa nu dea rezultatul dorit e mai bine avortul decat sa umplem orfelinatele si eventul in si mai rau caz sa ajunga sa fie copiii abuzati.

4 răspunsuri:
| veronica a răspuns:

Mamele care isi abandoneaza copii nu sunt mame din pacate.

| Biencush a răspuns:

Dupa parerea mea, nu, nu merita nimic... dar nu poti judeca fara sa stii povestea fiecareia.Pana la urma, sunt deasupra celor care fac avorturi, chiar daca nu si-au dorit bebelusul, macar nu l-au omorat.

| Nicoleta a răspuns:

Nu, normal ca nu sunt mame.Acelasi lucru cred si despre cele care avorteaza. daca nu si-au dorit un copil, daca nu au cu ce sa-l creasca, daca nu au parte de sprijin, atunci nu trebuiau sa-l faca.

| uriel a răspuns:

Bineinteles si tocmai pentru ca au "capul pe umeri" i-au incredintat unor institutii care, cu singuranta, le vor putea purta de grija in mod adecvat. Sunt curioasa daca, din randurile celor care judeca aceste persoane, exista unele care ar fi preferat sa aiba o mama aproape de aceeasi varsta ori, fara domiciliu, cu probleme legate de alcool/droguri, ori cu probleme psihice. Pot fi persoane care nu au facut avort din principiu dar al caror fiu ori fiica este rodul unui viol. Oricine poate judeca, dar nu oricine e in stare sa priveasca problema din mai multe puncte de vedere.