Întrebare recomandată | blueangel99 a întrebat:

Ce parere aveti despre pedeapsa cu moartea? Credeti ca ar trebui reintrodusa?

99 răspunsuri:
| paulapatricia a răspuns:

DA

| YSH a răspuns:

Da

| xboxbox a răspuns:

Da ar trebui introdusa, dar folosita numai pe cei care omoara alti oameni.

| Bogdannnnnnnnnnnnnnn a răspuns:

Trebuie reintrodusa si pentru cei care omoara sentimentele umanehappy. De exemplu, pitipoancele si cocalariihappy.

| MADLENAcandy a răspuns:

Se poate, dar numai in cazul in care nu exista iertare.Numai ca noi, oamenii contemporani am trecut de nivelul de a condamna la moarte, pentru greseli exista inchisoarea, si nu mai are rost sa reintroducem aceasta pedeapsa. happy

| BuGz a răspuns (pentru MADLENAcandy):

Inchisoarea?!?!
Nu ai vazut ca :
violatorii. criminaii. hostii ect. isi reiau activitatea dupa ce chipurile " si-au ispasit pedeapsa "?

| BuGz a răspuns (pentru BuGz):

Hotii ( scuzati greseala )

| UltraNATIV a răspuns:

Clar NU. Atata timp cat tu nu poti da viata, cum ai putea lua viata altuia? Indiferent de ce greseala a facut, v-a plati, dar nu ai dreptul sa iei viata cuiva atata timp cat tu nu poti da viata. Parerea mea.

| MariusMrs1996 a răspuns:

Pedeapsa cu moartea este o pedeapsa total aiurea...Nimeni nu are dreptul sa condamne un om la moarte...

| RaluNico a răspuns:

In niciun caz nu sunt de acord cu pedeapsa:moartea
consider ca doar Dumnezeu poate lua viata unui om, noi nu avem niciun drept.
chiar daca nu merita iertare omul respectiv, nu putem decide noi ce se intampla cu viata lui, nu i`o putem curma noi.

| Amuxilus a răspuns:

Poi nu ar trebui, cine suntem noi sa luam viata altuia?

| Slevyn a răspuns:

Cred ca fiecare infractiune ar trebui sa i se intoarca faptasului. Furi, ti se taie o mana. Violezi, ti se taie organul. Omori, ti se ia si tie viata.

| bibinelul a răspuns:

Parerea mea ca ar trebui reintrodusa, pentru violatori si criminali! cu siguranta s-ar schimba ceva...

| Murariu_Cristina_1971 a răspuns:

Ad.dar in cazul in care justitia romana si-ar face treaba cu adevarat

| roxylicious3 a răspuns:

"Cum nu vii tu, Ţepeş doamne, ca punând mâna pe ei,
Să-i împarţi în două cete: în smintiţi şi în mişei,
Şi în două temniţi large cu de-a sila să-i aduni,
Să dai foc la puşcărie şi la casa de nebuni!" (Scrisoarea a 3-a de M. Eminescu)

| Raul_Pop_1905 a răspuns:

Eu nu sunt de acordtongue e o prostie...

| MynIIMouse a răspuns:

Noooo

| BiuGen a răspuns:

Nu... daca ar reveni metodata asta ar fi cam mult haos...

| florin253 a răspuns:

Pai cel ce ucide palteste la fel