| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre pedeapsa cu moartea?

17 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu este o solutie, nici chiar pentru cei care au ucis cu sange rece, pentru ca ucigandu-i facem exact ce au facut ei, ori noi ca societate vrem dimpotriva, sa ne delimitam de acestia. In plus nu cred ca este logic, normal sau moral ca un simplu complet de judecata sa poata lua viata unui alt om, indiferent in numele cui o face.
Asa cum se spune mai sus, noi platim taxe pentru intretinerea acestor oameni, insa eu cred ca societatea trebuie sa isi asume aceste cheltuieli, pentru ca izolarea infractorilor se face in beneficiul societatii. Eventual s-ar putea discuta despre condamnarea la munca silnica, astfel incat condamnatul sa se intretina singur.
In plus mai este riscul de a condamna un nevinovat. Pe aceasta tema nu cred ca se mai poate discuta, e regretabil sa il tii inchis pe un nevinovat, dar e cu totul altceva sa il ucizi.

| psiholoaga a răspuns:

Nu sunt de acord cu ea. Cred ca cel mai bine ar fi sa fie introdusi in diverse programe de reabilitare pe langa inchisoare, sa li se dea ocazia sa se simta utili, sa isi umple timpul cu ceva. Apicultura, gradinarit, bricolaj... E suficient de greu sa fii inchis ani de zile, ca sa se mai scurga si cu incetinitorul, intre 4 pereti.

| mariusres a răspuns:

E o prostie. Au fost atatea cazuri de condamnati la moarte despre care ulterior s-a descoperit ca erau nevinovati.

Janina
| Janina a răspuns:

Consider ca unele persoane merita aceasta pedeapsa cu varf si indesat(gen criminali, violatori)....insa nu suntem noi in masura sa hotaram viata unui om, asa ca pe cei ce merita moartea ii va pedesi Dumnezeu

Janina
| Janina a răspuns:

Emilmanta,

am precizat ca nu suntem noi cei in masura sa ii luam viata...chiar daca unele persoane ar merita acest lucru.

| anonim a răspuns:

Pentru janina
cum nu noi i-am dat viata unui criminal, ci o are de la dumnezeu, atunci el este singurul ce poate decide asupra ei.cum adica sa omori pe cineva? nu conteaza ce a facut acea persoana, insa daca mai tarziu iti vei da seama ca de fapt ai gresit, si ca altul a fost cel care a facut fapta? eu nu sunt de acord cu pedeapsa cu moartea.

| anonim a răspuns:

Pentru janina
iar daca nu ai observat, eu faceam referire la ceea ce ''considerai'' tu. iar ceea ce considerai tu, era si ceea ce gandeai.restul,l-ai spus din diplomatie.

| simpluEu. a răspuns:

Sunt de acord cu asta.de ce un criminal sa ii ia viata unui om? ochi pe ochi se scoate nu? Grim tata de ce puscarie pe viata? si eu si tu si multi altii platesc taxe pentru acesti infecti.si daca stam putin si ne gandim...aia stau inchisi in celule maine poimaine le dau si internet ...au toate conditiile...pentru ce? pentru ca au omorat un om? asta le este rasplata? Ai omorat ...mori si tu du-te-n rasa matii de criminal...asa trebuie facut.

| Wtf9000 a răspuns:

Nu ar trebui pedepsit nimeni cu moartea. Inchisoarea pe viata e mult mai buna.

| eeeeeeeeee a răspuns:

Nu sunt de acord. daca un criminal este condamnat la moarte, mai are el timp sa regrete cu adevarat fapta pentru care a fost pedepsit? mai are sansa de reabilitare? si de ce ar avea dreptul cei care il executa la asa ceva? ce fac ei nu tot luare de viata se numeste?

| andi a răspuns:

Nu as fi de acord cu ea! faptasul sa scape asa de usor si de repede?

| oooooooo a răspuns:

Pedeapsa cu moartea este un subiect destul de controversat, as spune... unii o aproba, unii nu.
nici eu nu sunt de acord cu aceasta pedeapsa pentru criminalii odiosi sau violatori, in special violatorii de copii.ar fi prea repede si nu ar suferi deloc, asa cum s-a intamplat cu victimele lor. dar nu i-as tine nici in inchisoare pe banii nostri.cred ca ar trebui sa fie pusi la munca-grea-pentru a fi utili(zati). si sa isi plateasca mancarea!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie introdusa. Nu cred ca trebuie sa lasi un nenorocit sa putrezeasca in inchisoare si pe banii cui? sa aiba timp sa regrete? scuzati-ma dar daca ai face parte din familia vatamata putin ti-ar pasa de regretele lui. cat despre o sansa de reabilitare, hm deci el capata o sansa, atunci cand el a luat orice sansa la viata, la iubire, la frumos unei alte persoane. nu cred in "intoarcerea obrazului", cel putin nu cu oamenii periculosi. drepturile omului in cazul unui criminal in serie sau cum o fi el, nu ar trebui discutate fiindca ele ar trebui sa inceteze a mai exista din secunda cand el a incalcat dreptul suprem la viata.nu e demn.pedeapsa cu moartea e prea blanda? aa deci hai sa-i dam un pat, doua-trei mese pe zi, si sa asteptam sa-l loveasca depresia.glont,injectie,streang.parerea mea. iar daca o asemenea pedeapsa nu convine anumitor minti crestine.sa se gandeasca daca fac afirmatiile doar din fariseism sau daca au uitat sa se puna in locul celor ce au ramas sa-si planga victimele. ei raman cu durerea, dar barem cretinul nu o sa mai aibe ocazia sa-si repete mitocania.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este necesara.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu-mi vine sa cred ce citesc, moarte? munca in folosul comunitatii, sau ceva similar si "psiholoaga" (fara ofensa) se gandeste la un mod in care sa le treaca pedeapsa mai usor, ei bine eu i-as tortura in bezna fara mankre doar apa o data la cateva zile si asta timp o luna-doua, in functie de crima comisa, ma va implora sa-l omor si n-am s-o fac si i-as chinui in moduri inimaginabile, cum sa nu comita din nou delicte cand sunt re/pusi in libertate cand la puscarie cand au televizoare, plimbare sub cerul liber, mankre, pat... si aia morti ce fac? crima ar trebui platita cu suferinta nu moarte sau inchisoare, nu-s nebun sunt practic angry angry

| gherghe_9739 a răspuns:

Dupa cat de multe crime se intampla la noi cred ca ar fi necesara pedeapsa cu moartea dar suntem membrii in UE si nu se poate introduce.

| adrianMarianMarius a răspuns:

Satanism.:]]]]