| Debb. a întrebat:

Ce parere aveti de pedeapsa cu moartea? credeti ca este eficienta? Raspunsul cel mai complex va primi funda!

5 răspunsuri:
| Alexander21 a răspuns:

Nu,ar trebui pedeapsa cu tortura pana la moarte! Ca asa il omoara si scapa, dar durerea unora ramane pe veci. Vlad Tepes lipseste acum in vremurile acestea...Mai ales in Romania.

| ºPishcotº a răspuns:

Chiar discutam, zilele trecute, cu niste colegi la scoala despre acest subiect. Mai eu ce sa zic.Sunt impartita in doua! Pe o parte nu sunt de acordm fiindca nimeni nu are dreptul sa ia viata nimanui. Pe de alta parte, sunt de acord! De exemplu daca un criminal a omorat 6 persoane de odata, cred ca ar merita aceasta pedeapsa. Un coleg spunea ca cel mai bine ar fi ca acesti criminali sa fie omorati de rudele indurerate ale victimei, fiindca, iti dai seama, ar fi o persoana specializata "in omorarea acestor criminali".In fine nu stiu daca m-ai inteles.Si acea persoana nu e normal sa ramana cu remuscari!

Ceaohappy!:*

| αℓє a răspuns:

Debb!
Hmm...Cruzime.
Oricat de rau si oricat de josnic ar fi omul acela nu trebuie judecat.
Dumnezeu poate judeca! Only God.

| ĐoarUnPunctuleţ a răspuns:

Mi se pare complet aiurea!
Nimeni nu trebuie sa moara indiferent de ce a facut!
Adica.pedeapsa cu nu stiu cati ani de inchisoare mi se pare OK.
Byewave

| Iulia_4983 a răspuns:

Nu mai traim in Evul Mediu sa ardem pe rug tot ce misca si nu e conform cu "morala" noastra pentru ca nu avem dreptul asta. La fel cum Inchizitia invoca divinitatea, la fel si noi invocam dreptatea si un anumit sistem de legi. Poate in timp se vor putea gasi si alte solutii pentru condamnatii la moarte. Inchisoara, munca, spalare pe creier, nu stiu. happy
Dar este cel mai mare pacat sa omori un om.Cine iti da dreptul asta?happy NIMENI.