| bogdytzu a întrebat:

Ce pedeapsa poti primi pentru vatamare corporala.( doar la fata cu o buza sparta, nas umflat, si cucui la tampla) atacatorul fiind major si victima minor

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta poate fi incadrata la infractiunea de lovire si alte violente, prevazuta si pedepsita de art.180 Cod penal, citez:
"Art.180.1)Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.
1^1)Faptele prevăzute la alin. 1 săvârşite asupra membrilor familiei se pedepsesc cu închisoare de la 6 luni la un an sau cu amendă.
2)Lovirea sau actele de violenţă care au pricinuit o vătămare ce necesită pentru vindecare îngrijiri medicale de cel mult 20 de zile se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
2^1)Faptele prevăzute la alin. 2 săvârşite asupra membrilor familiei se pedepsesc cu închisoare de la unu la 2 ani sau cu amendă.
3)Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate. În cazul faptelor prevăzute la alin. 1^1 şi 2^1 acţiunea penală se pune în mişcare şi din oficiu.
4)Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală, producându-şi efectele şi în cazul în care acţiunea penală a fost pusă în mişcare din oficiu."
Amenda este de la 300 lei la 15.000 lei (pentru faptele de la alin.1 si alin.1^1) si de la 500 lei la 30.000 lei (pentru faptele de la alin.2 si 2^1). Numai bine!

3 răspunsuri:
| janeD0oe a răspuns:

Cine ti-a zis ca e vatamare corporala? ar putea sa fie loviri sau alte violente daca victima are nevoie de maxim 20 de zile de ingrijiri medicale asta se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 3 luni sau amenda. abia daca treci de 20 de zile e vatamarea corporala care se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 5 ani. cucui la tampla cum a facut? ca daca vreuna din loviturile astea puteau sa o omoare dai in tentativa de omor si ai pus-o. da mai multe detalii daca vrei poate pot sa te ajut mai mult

| garetbora a răspuns:

Cativa ani de puscarie, depinde de gravitate si imprejurarile in care a avut loc acidentul, motivul, etc.

| Alfonso_Aquilani_1982 a răspuns:

Pedeapsa? Glumesti nu? Pe cine ai batut?
Scapi ieftin daca nu te da in judecata familia vatamatului, si poti sa te intelegi cu ei sa le ai niste bani si gata.