| anonim_4396 a întrebat:

Ce poate face un cetatean obisnuit pentru a protesta impotriva noilor propuneri pentru ministri? http://www.realitatea.net/......92390.html

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cetatenii obisnuiti au avut ocazia de a protesta in 6 decembrie. Nu au facut-o, prin urmare 5 ani nu au decat sa taca.

| Arthur a răspuns:

Schema este urmatoarea : Preşedintele numeste prim ministrul, prim ministrul numeşte cabinetul.
Ca cetatean obişnuit ai treaba cu ministrii cum am eu treaba cu papa de la Roma. Dar daca totuşi vrei sa protestezi dezbracate in pielea goala vreun meci de fotbal.
Şi apropo, cam cine nu iţi place de pe acolo? Crin Antonescu?hee hee

| mariazet45 a răspuns:

Un cetatean obisnuit nu mai poate face nimic, asta pentru ca a delegat pe cei din parlament sa faca ceva pentru el, la noi e ca la nimenea, asa cum l-am delegat pe Traian Basescu sa ne numesca toti bocii, sa avem ce bocii cand vedem asa guvern.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Acum - nimic. Putea face ceva in ziua in care a votat. Din 15 ministri, 4 sunt unguri (26, 6% - adica atat cat reprezinta ungurii din populatia romaniei?!?!, un neamplinit pe post de prim ministru, o blonda tembela, cativa hoti de profesie, si Bogdan Aurescu pentru care am toata stima. Asta este guvernul de uniune nationala care sa scoata tara din criza. Asta a gandit superpresedintele pe care l-au votat jumatate din noi pentru binele tarii. Bataie de joc mai mare...imposibil. De ce s-au facut alegeri totusi? De la Basescu + Boc am plecat si tot acolo am ajuns? Dar cu miliarde de euro pe care noi va trebui sa-i platim pentru rasul de campanie electorala? Doamne, apara-ne de noi!

nony
| nony a răspuns:

Cand a trebuit facut, nu s-a facut.Alegerile,sunt o prostie mai mare ca aia pe care i-am ales.Se fraudeaza la greu, se fac contestatii peste contestatii.Cum crezi ca ai putea face ceva cand un intreg popor nu a reusit?
II dor in cur de opiniile, parerile, viata noastra.Aici e totul pe bani si se face orice este imoral, posibil si imposibil pentru a pune mana pe ei.

| Matusha a răspuns:

Raspunsul este destul de simplu: NIMIC.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Draga de ce vrei tu sa darami avione mari cu prastia?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inainte de revolutie nu eram agreati deci, acum Uniunea Europeana este pro guvernul Romaniei pentru ca de aici provin proprietatile celor care fac parte din varfurile organizatiei totul este la schimb nimic pe gratis, aveti revolutii, gata va aparam, acum nu mai intra tancul si avionul acum se cumpara aparatura de varf psihotronica ca nu degeaba va bat eu aici la cap cu psihotronica, cititi ce aparatura au cumparat nemernicii astia, se manipuleaza la greu, modularea ADN-ului. Romania a cumparat si cumpara, n-au nevoie boierii sa le stam in cale, ca la ieslea de animale, ai depasit ograda, socuri, cred ca nici macar nu ganditi ce ne-au copt astia. Cititi despre psihotronica si ce demersuri a facut Romania pentru achizitionare de aparatura, citi printre randuri fiti copii isteti.Este adevarat ca nu putem face nimic, dar macar stim, la un moment dat chiar ecrana daca este cazul.
Uniunea Europeana este o adunatura de smecheri, bancheri varfurile ticalosiei reprezentate de fiecare stat (bancherii ) ale caror fonduri stau la baza organizatiei, nimeni nu da nimic pe gratis, pentru influenta (te apar dar dai si tu ceva - terenuri, imobile, mare, munte, ape taxe aero navale etc ), marile smecherii se fac cu aprobarea Uniunii Europene, iau si aia partea lor. Vantu este bine mersi pentru ca il agreaza ai nostri? nu, a stiut unde sa dea, si se pare ca nu le-a dat alor nostri ci celor care conduc destinele Romaniei, din afara.
Si sta Vantuletzu nici in picior nu-l doare, a delapidat si fraudat o natiune, ei si?
Pe de alta parte stau si ma gandesc, dintotdeauna au existat regi, imparati, conducatori care si-au indesat in pungile lor tot ce a produs un popor intreg, niciodata n-a fost mai altfel, trebuie sa ne impacam cu gandul ca suntem si vom ramane sclavii unui rege, biblia este plina de exemple, regii au fost favorizati pana si in biblie, ce este corect pe lumea asta? ne ramane doar mandria (nu tine de foame, de cald si nu creste copii romanilor ).

| andreea_3315 a răspuns:

Sa se uneasca toti cetatenii(obisnuiti)si sa protesteze. Crede-ma se poate intampla.