| anonim_4396 a întrebat:

Ce realizari a avut MAPN-ul in ultimul an?

5 răspunsuri:
Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Ne-a protejat alesii.

| sorin a răspuns:

In afara faptului ca a facut angajari cred ca mai nimic.

| ned a răspuns:

MAPN este fosta denumire a Ministerului Apararii Nationale. Singura realizare a unei armate este sa fie bine dotata si bine instruita, avand atat rolul de a apara tara la nevoie cat si un rol de intimidare. Ca exemple, as putea sa dau doua: Basarabia ar fi fost unita cu Romania daca Rusia nu ar fi avut armata sa imensa; la revolutia din '89 unde Ungaria a avut rolul sau, in lipsa armatei romane, ce i-ar fi impiedicat pe unguri sa traga o linie pe la Brasov sau pe oriunde ar fi vrut "muschii lor"? Armata este garantia existentei unui stat. Daca nu ar fi strict necesara nici o tara nu a mai cheltui bani pentru aparare. URSS si apoi Rusia, desi nu prea dezvoltata economic, a avut un cuvant greu de spus in politica mondiala, tocmai datorita armatei sale de temut, chiar nefolosind-o. Israelul, o tara mica, situata intre inamici, s-a facut respectat castigand cateva razboaie in zona, avand o armata foarte bine dotata si antrenata. Fara armata este ca in jungla fara paza si fara arme - explicatie mai simplista, contextul mondial fiind altul acum, insa nu foarte mult schimbat, din totdeauna marile puteri au dictat ordinea mondiala insa a contat si armatele statelor mai mici. Cuza de exemplu a facut Unirea fara aprobarea marilor puteri, cam cu tupeu, punandu-i in fata faptului implinit; o armata in spate iti permite asemenea lucruri, in lipsa ei un simplu batalion ar fi fost suficient sa ne puna cu botul pe labe. Deci ce ralizari a avut armata? In primul rand sentimentul de siguranta pe care il da statului roman, atat in interior dar mai ales in exterior, indiferent cine este la putere (statul roman sau Romania in general nu contine nume (contine populatia Romaniei in general), are decat conducatori sau reprezentanti trecatori. Nu trebuie sa se astepte nimeni la profit de la armata. Alte realizari - s-a dovedit ca armata face fata in misiuni internationale, s-au efecuat o serie de aplicatii si de exercitii care, chiar neobservate de noi au fost observate de altii, cu inzestrarea mai greu in perioada de criza, in rest doar antreamente.

| scootsie a răspuns:

Inca nu ai aflat? Deci, nimic...Cu siguranta ca aflai si tu ceva...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Au existat...cam atat