| anonim_4396 a întrebat:

Ce rol are Camera Deputatilor?

6 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Sa distruga Romania.

| asko a răspuns:

Face sedinte de la care poate lipsi cine vrea
http://www.cdep.ro/pls/caseta/eCaseta.Agenda

| vilmaristul a răspuns:

Un rol bine definit

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Constituţia României defineşte situaţiile în care Camera Deputaţilor este prima cameră sesizată, şi astfel cea care are decizia finală în caz de divergenţe.
Dacă funcţia de Preşedinte devine vacantă ori dacă Preşedintele este suspendat din funcţie sau dacă se află în imposibilitate temporară de a-şi exercita atribuţiile, interimatul se asigură, în ordine, de preşedintele Senatului sau de preşedintele Camerei Deputaţilor.
Parlamentul Romaniei are o structura bicamerala si este format din Camera Deputatilor si Senat. Organizarea si functionarea fiecarei Camere se stabilesc prin Regulament propriu.

Camera Deputatilor este organizata in conformitate cu propriul Regulament. Structurile interne ale Camerei sunt constituite din: Biroul permanent, comisiile parlamentare si grupurile parlamentare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

gj

| daniel_3309 a răspuns:

Rolul pe care nu si-l indeplineste