| Ukaya a întrebat:

Ce se intampla daca luam bani de la fmi si nu ii mai dam inapoi?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu se rezolva o rescadentare a imprumutului sau o alta rezolvare amiabila tara intra in incapacitate de plata si este posibil in faliment, daca nu mai poate plati din resurse proprii si nu primeste alte imprumuturi.
Problema este ca Romania nu poate intra intr-o asemenea situatie acum, avand in vedere ca suntem in UE.
Vezi si situatia din anii trecuti cu Grecia.

| PRaPRa a răspuns:

Depinde de cat de disperati sunt cei de la FMI sa ii recupereze.