| AdiMihai25 a întrebat:

Dacă luăm antibiotic si nu luam probiotice ce se poate intampla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Faci candida (candidoza), asta se intampla, daca nu iei probotice odata cu antibioticele.
Vad ca ti s-a explicat mai sus cum este cu bateriile bune si rele, asadar, nu ma repet.

| Donsavas a răspuns:

Iti refaci mai greu flora intestinala. Se reface prin alimentație dar mai greu.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Iti distrugi matele si iti faci c+urul varza.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Antibioticile irita mucoasa tubului digestiv, stomac, intestine. Astfel se poate ajunge la gastrita, ulcere la stomac si intestin iritabil. In urma cu ceva ani, medicul care recomanda antibioticul trecea pe rețetă si Stamicin, tot un antibiotic, dar care protejează mucoasa tubului digestiv. După mine este cel mai bun medicament de acest gen.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU laughing. Nu am luat niciodata probiotice., antibioticele pot provoca dureri de stomac diaree etc, insa doar ocazional sau daca iei o perioada mai lunga

| Alexandrionelu a răspuns:

Infunzi wc-ul, asta se poate întâmpla laughing

| Andra9pk a răspuns:

Diaree.
In cazul fetelor..candidoza
E bine sa iei si probiotic.
Antibioticul omoara si unele bacterii bune din corp..probioticul le protejeaza, mentine echilibrul acela intestinal.