| Anonim12345 a întrebat:

Ce se intampla daca nu semnez preavizul?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca refuzi semnarea, ca ai luat la cunostinta de preaviz, angajatorul are la dispozitie cel putin doua posibilitati sa dovedeasca faptul ca ti l-a comunicat: trimiterea prin posta recomandat cu confirmare de primire si martori, asa ca nu obtii nimic refuzand. Mai trebuie sa te gandesti ca la un nou loc de munca s-ar putea sa-ti ceara o caracterizare (recomandare) de la vechiul loc de munca ori sa se intereseze de ce ai fost concediata si nu stiu ce relatii ar da daca le-ai facut probleme. Numai bine!

| mgtow a răspuns:

Vei fi sanctionat cu o amenda la un timp depinde de cate zile iti da ca sa firmezi

| machupicchu a răspuns:

Nu conteaza daca-l semnezi sau nu, el isi produce efectele incepand cu data mentionata expres.(Seful tau are oricand martori ca ti s-a adus la cunostinta si ca nu ai vrut sa semnezi).
In cazul in care ai motive solide si demonstrabile juridic(martori, inscrisuri) prin care sa arati ca ti s-a facut o nedreptate prin acordarea preavizului, ai la dispozitie calea juridica, iar posibilitatea sa castigi depinde de ce ai ca probe. In cazul in care o instanta iti da dreptate(castig de cauza) atunci angajatorul tau suporta cheltuielile de judecata (taxa judiciara, onorariu de avocat), precum si salariul tau pe toata perioana de judecare incepand cu data depunerii actiunii in tribunal.
Este un razboi greu, nu imposibil si depinde de cat de bun avocat ai...
Succes si sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si totusi poti obtine ceva foarte bun! Taraganarea inchiderii cartii de munca poate ajuta pe cineva care afla la limita vechimii necesare pentru a obtine somaj. Una este sa fie inchisa cartea cu 11 luni, alta cu 12 luni!
Cazuri si cazuri.
Despre caracterizare ...neinteresant. Nu intereseaza pe nimeni ce ai facut ( la conduita ma refer ) ci ce sti sa faci si daca esti dispus sa muncesti ca idiotul non-stop, adica full-time! pe bani de nimic. ( adolf )