| matrix100 a întrebat:

Ce se intampla daca valabilitatea permisului auto categoria b expira si eu nu il schimb imediat? Adica pot sa astept 1 an 2 si pe urma sa l reinnoiesc? Se subintelege ca in perioada asta nu o sa conduc. Multumesc

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu conduci pe drumurile publice nu se intampla nimic, permisul valabil este necesar doar pentru a conduce legal pe drumurile publice, avand in vedere prevederile OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 101.(1)Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
1. conducerea unui autovehicul şi tractor agricol sau forestier cu permis de conducere a cărui valabilitate a expirat;"

| goguPatent a răspuns:

Daca nu conduci nu se intampla absolut nimic.

| matrix100 explică:

Multumesc pentru raspunsurile rapide. Totusi as vrea sa subliniez a 2 a intrebare din enunt. Pot sa astept 1 an 2 si pe urma sa l reinnoiesc fara sa fiu nevoit sa fac scoala de soferi inca odata sau sa existe impedimente la reinnoirea lui?

| andreidmbm a răspuns:

Daca nu il reinnoiesti in termen de 30 de zile, pe langa faptul ca trebuie sa iti faci analizele, va trebui sa sustii si examenul teoretic.

Daca il reinnoiesti la timp, vei scapa de acel examen.