| NeverGonnaLetYouDown a întrebat:

Ce semnifica "prelucrarea datelor cu caracter personal"? Primesc plicuri despre chestia asta...

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.677/2001, citez:
"ART. 3. În înţelesul prezentei legi, următorii termeni se definesc după cum urmează:
  a) date cu caracter personal - orice informaţii referitoare la o persoană fizica identificata sau identificabila; o persoană identificabila este acea persoana care poate fi identificata, direct sau indirect, în mod particular prin referire la un număr de identificare ori la unul sau la mai mulţi factori specifici identităţii sale fizice, fiziologice, psihice, economice, culturale sau sociale;
  b) prelucrarea datelor cu caracter personal - orice operaţiune sau set de operaţiuni care se efectuează asupra datelor cu caracter personal, prin mijloace automate sau neautomate, cum ar fi colectarea, înregistrarea, organizarea, stocarea, adaptarea ori modificarea, extragerea, consultarea, utilizarea, dezvaluirea către terţi prin transmitere, diseminare sau în orice alt mod, alaturarea ori combinarea, blocarea, ştergerea sau distrugerea;"