| stefstefansteff123 a întrebat:

Pot ca si SRL de tip Service GSM sa ofer clientului declarație privind prelucrarea datelor cu caracter personal? Le voi oferi un tichet unde vor completa numele, adresa, email-ul si numarul de telefon pentru a-i contacta dupa ce lucrarea este finalizata.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu doar ca poti, cred ca te obliga legea

| mihai69 a răspuns:

Nu "poți", ci ești obligat de lege să le ceri (și să obții) acordul.

Răspuns utilizator avertizat
| helpforyou a răspuns:

Bineinteles. Pentru ca lucrezi cu date personale, trebuie sa ai cel putin o persoana desemnata care poate sa faca aceasta.

| DjSannan a răspuns:

Da, o societate de tip service GSM poate oferi clientului o declarație privind prelucrarea datelor cu caracter personal. Este important să respectați regulile privind protecția datelor, cum ar fi obținerea consimțământului clientului pentru a prelucra datele lor și informarea acestora despre scopurile pentru care datele lor sunt utilizate. Utilizarea unui tichet pentru a colecta datele clientului poate fi o modalitate eficientă de a obține consimțământul acestuia și de a-i informa despre scopurile prelucrării datelor