| Nătărău a întrebat:

Cetățenii României sînt suverani? De ce? De cînd?

24 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cetatenii sunt suverani ci poporul roman este, conform Constitutiei Romaniei, citez:
"ART.2.Suveranitatea
(1) Suveranitatea naţională aparţine poporului român, care o exercită prin organele sale reprezentative, constituite prin alegeri libere, periodice şi corecte, precum şi prin referendum.
2) Nici un grup şi nici o persoană nu pot exercita suveranitatea în nume propriu."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cetatenii ca popor da

Bula
| Bula a răspuns:

Nu sunt.
Suveran = Care se află deasupra tuturor, cu o mare autoritate; care deține autoritatea supremă. (Dex)
Nu pot fi toti CETATENII suverani (conducator suprem), doar eventual unul singur din ei.
Persoane suverane sunt Papa de la Roma, imparati, regi etc., care singur au cuvant decisiv asupra tot ce au suburdonat.

| Nătărău explică (pentru Ioandelasal):

Titlul CD asigură suveranitate?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Nătărău):

Am auzit de corp diplomatic dar n-am auzit de "titlu CD", ce este acesta?

| Nătărău explică (pentru Ioandelasal):

Corpul Diplomatic nu e un titlu? Despre acela zic.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Nătărău):

Corpul Diplomatic nu este un titlu ci o denumire. Si membrii CD nu sunt suverani ci doar se bucura de imunitate diplomatica, este cu totul altceva.

| Nătărău explică (pentru Ioandelasal):

Am înțeles. Totuși ești sigur că nu se amestecă CD-ul cu suveranitatea în nici un fel?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Nătărău):

Se pare ca totusi n-ai inteles. Suveranitatea unui stat se exercita pe teritoriul respectivului stat, cu unele exceptii privind navele, avioanele, teritoriul reprezentantelor diplomatice, etc, aceste exceptii sunt toate in baza acordurilor internationale.

| Nătărău explică (pentru Ioandelasal):

Păi subiectul de față e despre suveranitatea individuală(/a individului), de aceea și întrebare a fost despre cetățeni și nu despre popor.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Nătărău):

Sau esti troll ori nu te duce mintea.
Inca de la primul raspuns ti-am spus foarte clar si ti-am citat prevederea constitutionala privind suveranitatea. Reciteste primul meu raspuns.

| Nătărău explică (pentru Ioandelasal):

Nu era nevoie de mesajul precedent al tău. Am reținut tot. Nici pe-aici n-am cu cine construi. Las-o baltă.

| minrest a răspuns:

Sunt si cetateni romani suverani individuali, niste nebuni ca Dan Camarzan, care si-a omorat bunica recent, si care cred in teorii conspirationiste stupide.

| doctorandus a răspuns (pentru minrest):

Da, din moment ce el se credea Dumnezeu si credea ca el i-a dat viata si are dreptul s-o ia inapoi.

| minrest a răspuns (pentru doctorandus):

Exact, ar putea construi pledoaria pe asta; daca are un avocat la fel de... suveran.

| doctorandus a răspuns (pentru minrest):

Tot la balamuc va ajunge. Din moment ce e iresponsabil va ajunge la tratament psihiatric fortat. Din ce am vazut la TV, acolo e mai rau ca la puscarie.

| Nătărău explică (pentru Ioandelasal):

Sincer acum, am unele rețineri să te mai întreb încă ceva după ce m-ai ștampilat cu 2 ștampile grozave, totuși ascultă și răspunde fără prejudecăți de data asta și vorbind strict din punct de vedere legislativ, pentru că nu s-a terminat unde vreau să ajung cu dialogul acesta. Ce se înțelege prin "persoană"? Din cîte știu eu: "persoana" e "sinele meu cel din buletin" (scris cu majuscule), corporația, actorul, fictivul care aparține corporației numită România, "sinele individul" fiind "sinele naturalul", total diferit față de "persoană" care nu aparține de corporația numită România, corporația România neavînd nici un fel de autoritate legislativă asupra "individului". Plus întrebarea: Ce tratat de pace/contract a stabilit că România e țară suverană?

| doctorandus a răspuns (pentru Nătărău):

Ceea ce spui nu constituie drept, la fel cum nu poti sa platesti la magazin cu banii din cutiile de jocuri Monopoly.

| minrest a răspuns (pentru doctorandus):

Asa este.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Nătărău):

In drept persoana fizica este individul si acesta nu este suveran. O persoana fizica este cetatean al unui stat (cu exceptia apatrizilor) si impreuna cu ceilalti cetateni constituie poporul care exercita suveranitatea prin reprezentanti sau referendum.
Romania este tara suverana conform Constitutiei, revezi prevederea constitutionala citata.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Nătărău):

Ti-a zis omul mai sus, CONSTITUTIA! Tu citesti printre rinduri si dupa aia te plingi ca esti luat la per pulis?

| minrest a răspuns (pentru Nătărău):

Romania e stat suveran prin tratatul de pace de la San Stefano, din 3 martie 1878; pana atunci era dependenta de Imperiul Otoman. Romania este stat suveran prin Constitutie, iar asta este esential, pentru ca Constitutia e legea fundamentala a statului, si este publica. Toate asa-zisele legi pe care le invoci tu sunt secrete, daca ar exista, nu publice, deci sunt nule.

| minrest a răspuns (pentru Nătărău):

Nu exista nici o prevedere legala, in legislatia Romaniei, ca persoana ar fi sinele din buletin, scris cu majuscule, sau ca Romania ar fi o corporatie. Da, ai sa sspui tu, pentru ca acestea sunt niste legi secrete. Tu nu stie ca o lege intra in vigoare cand e publicata in Monitorul Oficial? Deci, nu exista legi secrete, caci nu sunt publicate in MO, deci nu sunt in vigoare. Mai mult decat atat, orice lege trebuie discutata si votata in parlament, iar sedintele parlamentului sunt publice; doar dupa ce e votata de majoritate, e adoptata si trimesa MO spre publicare; cand ai vazut tu dezbatute aiurelile pe care pretinzi ca sunt legi?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

"Sper ca te-am lamuritwinking Daca mai ai nelamuriri, sunt dispus să-ţi explic big grin."

"Daca vrei sa filozofam putem face si asta"

Mai mult ne bagi pe toti in ceata cu teoriile tale pseudofilosofice despre o conspiratie pseudoistorica.