| huntsman44 a întrebat:

Cine are prioritate aici, rosu sau verde? Si de ce? Multumesc
https://pasteboard.co/YlyC5xWe0X0V.png

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Sunt satul de soferi de astia "de duminica", asa cum vad ca e plin pe aici. "Cedeaza" pentru rosu e strict fata de cei care merg in sens opus directiei din care vine el. De fapt intersectia asta e 2 in 1, adica dupa ce trece de aia, urmeaza alta intersectie cu banda de dreapta, care de aia e si despartita de scuarul ala. Exact ca la intersectiile din oras, unde pentru "inainte" ai prioritate, iar banda de dreapta, despartita inainte de viraj printr-un mic scuar, ca in cazul de fata, are "cedeaza trecerea". Asa ca mai lasati-ma naiba in pace de soferii lui peste prajit ce sunteti...Ai naibii, cum in oras stiti sa acordati prioritate pe banda de dreapta de genul asta, dar aici nu mai stiti?! laughing

36 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Verde. Prioritate de dreapta.

| huntsman44 explică (pentru darrio2007):

Si atunci de ce rost mai are indicatorul de cedeaza si marcajul de cedeaza de pe jos la cel verde?

| darrio2007 a răspuns (pentru huntsman44):

Sunt eu chior sau nu vad nimic de cedeaza trecerea la cel verde?

| Holiday a răspuns (pentru darrio2007):

Verdele are ditamai "Cedeaza trecerea"...

| darrio2007 a răspuns:

In intersectie este interzisa intoarcerea. Daca te referi la cel rosu. Cazul 2.

| huntsman44 explică (pentru darrio2007):

In cazul 2 am desenat eu indicatoarele pentru fiecare ca nu se vedeau. ambii au cedeaza. de ce sa fie interzisa intoarcerea?

| darrio2007 a răspuns (pentru huntsman44):

Citeste legislatia si fă chestionare, că nu am timp de lectii de circulatie.

| darrio2007 a răspuns:

Ti-am explicat cate ceva dar esti foarte nelamurita. O seara placuta!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Contrar celorlalte raspunsuri, verdele are clar indicator de cedeaza, cand se intalneste cu banda celui rosu. Singura directie din care poate veni o masina pe acea banda este directia rosie, deci cu siguranta verde trebuie sa ii dea prioritate.
Semnul de pe asfalt este pentru a da prioritate celor care vin pe contrasens pe acel drum principal. Nu exista sa ai semnul intr-un loc, iar prioritatea sa o dai peste 50m.
Deci cum ai considerat si tu, masina pe directia verde, va opri si va ceda trecerea celei rosii.
Sunt multe intersectii din acestea in oras, semnul de cedeaza este pus pentru cei ce fac dreapta, tocmai pentru ca FARA acest semn, ar avea prioritate fata de masina care vine pe directia rosie, iar intersectiile s-ar bloca in acest fel. Este o masura de fluidizare, cel pe directia verde avand unde sa astepte.
Aici e mult mai clar, iar semnele sunt aceleasi: https://imgur.com/a/tSIEcn5
Cel din banda in care s-a facut poza, da prioritate celor care vin din stanga (care au facut stanga de pe acelasi bulevard, la fel ca directia rosie de la tine).

| Holiday a răspuns:

Rosu are prioritate. Numai soferi de duminica vad pe aici...

| suntserios a răspuns (pentru Holiday):

Si rosu nu are ditamai semnul de cedeaza?
Serios acu, nu mai bine te uiti inainte sa zici ceva de rau de aia care raspund corect?

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru Holiday):

De ieri caut in legislatie intersectie 2 in 1. Nu gasesc nimic.
Doar doua masini care au ambii cedeaza si se aplica prioritatea de dreapta.

| Holiday a răspuns (pentru suntserios):

Nu o sa gasesti ce cauti, era un fel de a spune, o metafora daca vrei, dar nah, daca atat te duce mintea, spor la cautat. Referitor la felul cum se circula in situatia data, nu exista nici o dilema de fapt, e un caz simplu, pe care il intalnesti mai in intersectiile din orase de foarte multe ori. Aici te-a pus in dificultate, desi nu vad de ce, faptul ca scuarul ala dintre benzi e foarte mic, daca era mai mare, probabil ca iti era mai usor sa intelegi. Sau poate nu...

| Holiday a răspuns (pentru suntserios):

Auzi, dar chiar, tu ai macar permis?!

| suntserios a răspuns (pentru Holiday):

In orase sunt intersectii in cruce unde dai prioritate in cazul ala celor care vin de pe verde la semafor din alta directie nu celor care vireaza stanga. Si da am permis. De vreo 14 ani chiar.

| Holiday a răspuns (pentru suntserios):

Ce crezi, chiar si in cazul semaforizarii, banda de dreapta pe dupa scuar, are cedeaza. Deci dai prioritate si celor care vin din fata si fac stanga. Pentru ca, ce crezi, semaforul e plasat DUPA ce banda de dreapta se desparte de cele pentru inainte si stanga si in consecinta nu mai actioneaza pentru banda aia. Ia mai gandeste-te.

| Holiday a răspuns (pentru suntserios):

"Si da am permis. De vreo 14 ani chiar."

Si mai nasol...

| suntserios a răspuns (pentru Holiday):

La intersectiile semaforizate nu esti in situatie de egalitate.
ai verde plin vs verde intermitent
sau
verde plin vs nimic.

mare diferenta.

| Holiday a răspuns (pentru suntserios):

Las-o dracului de treaba, ca le-ai facut muci de tot. Care verde intermitent? Ca sunt mii de intersectii fara verde intermitent. Doar bretea de dreapta si "Cedeaza trecerea". Exact ca in cazul discutat.

| Holiday a răspuns (pentru suntserios):

Sunt satul de soferi de astia "de duminica", asa cum vad ca e plin pe aici. "Cedeaza" pentru rosu e strict fata de cei care merg in sens opus directiei din care vine el. De fapt intersectia asta e 2 in 1, adica dupa ce trece de aia, urmeaza alta intersectie cu banda de dreapta, care de aia e si despartita de scuarul ala. Exact ca la intersectiile din oras, unde pentru "inainte" ai prioritate, iar banda de dreapta, despartita inainte de viraj printr-un mic scuar, ca in cazul de fata, are "cedeaza trecerea". Asa ca mai lasati-ma naiba in pace de soferii lui peste prajit ce sunteti...Ai naibii, cum in oras stiti sa acordati prioritate pe banda de dreapta de genul asta, dar aici nu mai stiti?! laughing

| Hammurabi a răspuns:

Roșu are prioritate.
Vine de pe drum principal cu prioritate versus verdele care vine de pe o bretea secundară pentru dreapta.
Roșu are cedează trecerea doar pentru cei care vin din sens opus tot pe drumul principal. Imediat ce a trecut de banda de contrasens, are prioritate, iar verdele cedează.

| VoidEternal a răspuns:

Daca nu fata de rosu, atunci fata de cine sa dea prioritate cel verde? Nu are altcuiva cui sa dea prioritate. Deci semnul pentru cel din dreapta e pus acolo strict ca sa dea prioritate celui ce vine de pe e70.
E si logic daca stai sa te gandesti. Daca rosu ar trebui sa dea prioritate, ar bloca tot sensul opus iar in cazul drumurilor europene traficul e tot timpul mare. Pe cand cel verde, din cauza ca are deja o banda dedicata pentru a vira la stanga, nu incurca pe nimeni daca asteapta putin.

| Lukasssz a răspuns:

Ala cu bmwwinking

| gabicoo a răspuns (pentru Lukasssz):

Ba nu! Are prioritate blonda cu număr de Botoșani!
winking

| Lukasssz a răspuns (pentru gabicoo):

Greseala mea laughing

| FreddieM a răspuns:

Chiar nu ai motiv sa fii impertinenta, omul a răspuns corect și educat. Dacă citești oleaca mai atenta codul rutier, te lamuresti singura de ce nu ai voie sa întorci în intersecție.
Cheers

| huntsman44 explică (pentru FreddieM):

Ok dar aici cine are prioritate? Ce rost mai are indicatorul cedeaza pentru cel verde?
https://pasteboard.co/YlyC5xWe0X0V.png

| FreddieM a răspuns (pentru huntsman44):

Precum vad în poza, ambii au cedează, corect? Rosul pe asfalt, iar verdele pe indicator. În cazul asta, se respecta prioritatea de dreapta.
Cheers

| huntsman44 explică (pentru FreddieM):

Multumesc din suflet asta nu stiam, deci practic indicatorul de cedeaza pentru cel verde este pus degeaba, nu?

| VoidEternal a răspuns (pentru huntsman44):

Nu e pus degeaba. Rosu are prioritate.

| FreddieM a răspuns:

V-ați kacat pe voi ca să dat exact același răspuns. Șoferi de luni și pana sâmbătă.
Cheers

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,

Este vorba de o intersectie dirijata.

In prima poza rosul are prioritate, vine chiar de pe un drum cu prioritate E70 si intra pe un alt drum cu o prioritate mai mica, probabil un drum national. Verdele are cedeaza, adica cedeaza trecerea la tot ce ii vine din stanga.

Rosul care trebuie sa faca obligatoriu la stanga, are si marcaj de cedeaza pe carosabil si cedeaza trecerea pentru ce vine din sens opus, adica la ce ii vine din fata.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Din fata si din dreapta... adica pierde prioritate fata de verde.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Posibil si din dreapta da, ca are linie discontinua acolo, nu vad daca mai este o intrare in intersectie din poza si de asta, dar poate este.

| Holiday a răspuns (pentru suntserios):

Aaa, si ca idee, pentru soferii astia ca tine, care ajung intr-o intersectie si nu inteleg semnele de circulatie...cand ai o linie discontinua desenata transversal pe banda pe care mergi, casca ochii bine, ca inseamna ca trebuie sa dai prioritate cuiva, Nu e desenata doar asa ca sa arate bine intersectia...

Răspuns utilizator avertizat