| bnj a întrebat:

Cine e de acord cu denumirea de "rromi" - in engleza "romani people" pentru rromi? Consider ca este aleasa special pentru a crea senzatia de apartenenta la Romania. Cati dintre voi stiti ca tiganii sunt un popor nomad, avand originea in spatiul pe care se intinde India de astazi?

Răspuns Câştigător
| hax0r a răspuns:

"Ţiganii si-au atribuit intotdeauna numele altor etnii sau popoare care le-au ingaduit sa-şi ascunda etnia:
"Satra" vine de la casta indiana Kshatria (razboinica) careia nu i-au apartinut niciodata.
"Ţigan/Zigeneur/Zingaro etc" vine de la "Athinganoi", secta religioasa grecesca recunoscuta pentru activitatea de prezicere, tiganii n-au au apartinut niciodata acestei secte.
"Gypsy" vine de la "Egyptian" cum si-au spus acum vreo 600 de ani pentru a primi bani, locuinte si mancare pe gratis, pretinzand ajutor ca fiind crestini egipteni aflati in pelerinaj.
"Yansser" cum sunt cunoscuti la New York, vine de la ienicer turc, cum s-au prezentat tiganii emigrati in America pe la 1900."

Eu propun sa le zicem Punjabi, pentru ca asta e regiunea indiana de unde se trag si astfel toata lumea va fi multumita.

13 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

E o situaţie tipic românească. Ţiganul e ţigan şi unii din această etnie sunt chiar mândri de acest lucru. Niciunde în lume nu s-a mai inventat un "pseudonim" etniei ţigăneşti. Gitanes, Hitano...

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Indiferent cum i-am numi, vor fi marcati mereu de aceleasi tare specifice. Nu le place munca, nu le place scoala, nu le plac apa si sapunul.
Ceea ce ma scoate din minti e altceva. Amintiti-va de anii de dupa '89, cand toate organizatiile "umanitare" din Europa tunau si fulgerau ca bietii rromi (sau tzigani, sau ce-or fi ei) sunt prigoniti si marginalizati in Romania. Curgeau valuri de lacrimi de mila lor. Eram infierati pe toate partile ca nu le dam drepturi, bla, bla, bla.
Ei, acum, cand au mai multe drepturi decat noi, cand au impanzit strazile Europei cu liote de puradei si pirande, cand au mancat lebedele vienezilor si au inceput sa-si ascuta sisurile prin burtile italienilor, Europa ii face pachet, ni-i trimite inapoi si ne ia de urechi ca nu-i pedepsim. De ce nu sar de fund in sus SI ACUM minunatele organizatii "umanitare"?
Europa traieste undeva, sus, pe un norisor pufos, si, pana acum, habar n-a avut cam ce inseamna sa ai asemenea ghiulea legata de picior.
Iar acum, cand magnetul european atrage ghiuleaua spre norisorul pufos, milostivii de mai an s-au transformat in Poseidoni care dau cu fulgere in stanga si-n dreapta.

| Bacemi a răspuns:

Stiam istoria de care spui tu si eu sunt pentru termenul de rrom. Am vrut sa subliniez ideea aceasta de cateva ori si site-ul si mie mi-a schimbat postarea. A fost chiar penibil cand mi-am revazut un raspuns. Era o afirmatie gen : Eu nu sunt de acord cu termenul de rrom, normal e rrom ( din cauza revizurii site-ului ). M-am simtit aiurea.

| Hombre a răspuns:

Ei isi spun rromi dar noi tot rromi le zicem, nu cu ironie dar asa se numeste etnia in sine.Ca ei au incercat cosmetizarea si occidentalii europeni face confuzii asta arata cat de "bine" isi cunosc batranul continent.Ca rromi vor sa se invidualizeze asta o arata "bulibaseala" lor de a scoate la concurs doua posturi; de "rege" si "imparat". Emanciparea totusi au primit-o mai demult.

| Hombre a răspuns:

Cenzura vad ca functioneaza. A se citi "ei isi zic rromi dar noi tot tzigani le zicem"...--- "Ca tziganii vor sa se individualizeze"...

| hax0r a răspuns:

Da. denumirea de Rrom, transformata mai recent in Rom / Etnie Roma. e inventata special de guvernul Petre Roman in 1996(la cererea unor grupuri de interes tiganesti, cred eu) ca sa creeze confuzie intre romani si rromi. uite, cel mai bun exemplu e in afara cand lumea le zice si la romani si la rromi "romanians". si ne pun in aceeasi oala.deci in 14 ani am ajuns romani=rromi si vice versa. eu cred ca e o aberatie. tiganii is rromi si romanii is romani.

| hax0r a răspuns:

Uitati de exemplu cum mi-au auto-editat comentariu cand am scris "ti-gani " si l-au inlocuit cu cuvantul "rromi". la asta s-a ajuns. la tiganizarea romaniei.

| Is There Love In Space? a răspuns:

Asa este. Se pare ca se vrea murdarirea mandriei romanesti. Toata istoria noastra sa fie distrusa si uitata, devenind una de borfas si mincinos. Chiar ma intreb de ce e atata tiganie peste tot...de exemplu de revelion, la TV pe vreo 5 posturi importante au fost invitati manelisti si rromi. Acum basescu spune ca la 99% dintre romani le plac manelele. In Italia sau Spania, romanii sunt persecutati din cauza crimelor tiganilor. Si nu cred ca sunt singurul care crede ca acesti paraziti ar trebui exterminati...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu unul nu sunt de acord nici macar cu faptul ca trebuie sa convietuiesc cu tiganii in aceeasi tara. Chiar daca exista 0, 006% oameni de caracter printre ei, restul ne copleseste cu viata insalubra, cu nesimtirea crasa, cu criminalitatea de toate tipurile, iar lista poate continua. In zona mea, tiganii nu au ce cauta in barurile si restaurantele centrale. Suntem scarbiti de etnia asta care strica imaginea romanilor peste tot in lume. Stiati ca au mai multe drepturi decat un roman? Si, pentru ce? Degeaba, TIGANUL, TOT TIGAN RAMANE! Atata timp cat au acces la toate formele de invatamant, gratuit, iar ei ocolesc scolile de parca ar fi camerele de gazare de la Auschwitz, nu pot decat sa le spun: Afara din tara!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rrom in limba tiganeasca inseamna rrom, asa ca poate sa se supere comunitatea tiganilor pe mine ca eu tot rromi le spun, ei de ce nu ne spun noua gadjo si ne spun romine? gadjo= romin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spun o intamplare adevarata.
in staul in care locuiesc in urma cu 7 ani era o familie de tzigani (originali cum ii stim toti)care isi faceau legile cum vroiau ei, spargeau magazine, stateau jegosi pe la colturi injurau erau scarbosi de dreptul. o familie numeroasa ca de obicei.toti satenii sau strans au semnat la primarie si iau scos din sat.de atunci este cel mai pasnic sat pe care l-am vazut vreodata, stai cu usa deschisa si nu-ti intra nimeni in casa sa-ti fure(ceea ce inainte era la ordinea zilei)deci se poate fara tzigani.eu as zice ca ar trebui adunati toti si trimisi undeva la distanta, n-ar fi probleme de case ei si asa obisnuiesc sa stea in corturi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este fff bine ca au capatat (cu larga ingaduinta a politicienilor ce proveneau din KGB) denumirea de ROM. Asa ca acum Elena - ministra face brand la ROMania! Propun ca sa ne deosebim de rromi sa ne rebranduim si sa ne redenumim noi "rromi"!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa le spunem rromi ca se face o confuzie cu romanii. Eu lucrez in Londra si colegii mei toti credeau ca tiganii vin din Romania. Nu cred ca este corect ...vezi istoria