| LanguageMaster a întrebat:

Conform legislatiei, politistul are dreptul sa foloseasca orice mijloc de transport indiferent de detinator.
Ce inseamna asta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Are voie sa foloseasca masina oricarei persoane fizice si juridice, dar doar atunci cand este in exercitiul functiunii si are neaparata nevoie de masina pentru a-si indeplini atributiile. Sunt si exceptii, de ex. masinile CD sau TC.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul zilei, pup :*******
Astept funda.

| awspam a răspuns:

Poate de asta sunt atatea clanuri in romanica, pentru ca merg cu magari la urmarit infractori
cum dracu sa ajunga la hot cand el doarme pe magar cu -1km/h

| Alexul99 a răspuns:

Numele tau spune totul.

| Alexul99 a răspuns:

Politistul are dreptul sa iti foloseasca masina atunci cand aceasta blocheaza partea carosabila iar tu nu esti intr-o stare corespunzatoare pentru asta(mai exact daca esti beat manga)
Doar nu o sa ti-o lase pe carosabil, nu?
Si din cate imi amintesc mai era un caz, dar nu sunt 100% sigur,
Daca politistul este pe urmele unui infractor si nu are nici un mijloc de transport asupra sa, poate sa te opreasca si tu trebuie sa ii urmezi indicatiile pentru prinderea suspectului.