| IceDriZz a întrebat:

Conform Statutului Elevului, "elevilor le este interzis să părăsească perimetrul unităţii de învăţământ în timpul programului şcolar, cu excepţia elevilor majori". Regulamentul intern al liceului prevede interzicerea parasirii perimetrului scolii si pentru elevii majori. Este acest lucru ilegal?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este legal, avand in vedere ca si L.198/2023 a invatamantului preuniversitar contine aceeasi prevedere iar regulamentul propriu al liceului nu poate incalca o prevedere legala, cel mult poate limita perioada in care poate iesi elevul major, de ex. numai in pauze sau numai in anumite pauze.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este legal, fiindca primeaza Regulamnetul intern al fiecarui liceu sau scoala, asa spune Ministerul Invatamantului.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este ilegal. Poți face plângere pentru corectarea regulamentului. Până atunci, va trebui să îl respecți.

Răspuns utilizator avertizat
| pufulescu0o a răspuns:

La fel ca multe legi din România, legea învățământului este de asemenea făcută " pe genunchi" şi suferă la partea aplicativă.
Teoretic ei pot să ii ceară unei persoane majore să nu părăsească o incintă, dar nu pot pune în practică o asemenea interdicție! Numai Poliția poate reține persoane majore.
Nu prea ai ce face, asta e partea frustrantă din traiul în România, deci bine ar fi ca nici elevul major să nu părăsească incinta. Mai trebuie văzut si ce inseamna parasirea incintei... sa te duci la bar sa bei ceva sau la colț sa iti cumperi dulciuri?

| AdrianFoanga a răspuns:

Este legal. Daca nu-ti convine nu mai merge la scoala.