| RationalityRules a întrebat:

Credeti ca religiile abrahamice sunt o problema sociala?

1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

"Religiile avraamice sunt credințele monoteiste, care subliniază că originea lor comună este patriarhul sau profetul Avraam sau recunosc o tradiție spirituală identificată cu Avraam. Religii avraamice sunt, în ordinea cronologică a întemeierii lor: iudaismul, creștinismul și islamul."

deci in opinia ta si crestinismul este ceva rau, sa imi spui unde anume suntem invatati sa facem rau in crestinism? si ce este aceasta religie o problema sociala?

cand am fost eu ultima data la Biserica nu mi-a spus popa nici sa nu beau, nici sa nu fumez, nici nu ma poate obliga sa fac sau sa nu fac ceva, nici nu mi-a spus nu fura bani de la batrani, cum fac multi atei sau chiar crestini, ultima data mi-a zis parintele ca am liberul arbitru si practic pot sa fac tot ce doresc eu, in functie
de ce anume in dicteaza mie constiintawinking

totusi am mai vazut aici pe TPU intrebari in genul acesta si hate-ul la adresa credinciosilor, venind de la cateun troll de asta folositor de chatGPT, adica limitatii fara viata sociala si detinatori de zero cunoastere!
aceia care pun intrebari de genul acesta, dupa care raspund comentariilor date de useri fata de intrebarea pusa, iar autorul fiind un mare limitat le raspunde userilor cu ajutorul chatGPT, rolul sau aici fiind acela de agitator si provocator, fata de temele religioasewinking
deci la asta s-a ajuns, in a gasi toti limitatii si toti frustratii placere, in a ataca credinta cuiva, de parca ei sunt mai buni cu astawinking

Întrebări similare