| vernon1001 a întrebat:

Crezi ca actuala putere va priva romanul si de dreptul de a-si alege conducatorii? Crezi ca votul tau va mai conta la urmatoarele alegeri? Mai crezi in alegeri democratice? Unde crezi ca se va ajunge?

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Ai pus o intrebare foarte grea! Asa cum merg lucrurile, se pare ca ne indreptam spre totalitarism. Presedintele vrea sa inchida gura presei, isi aserveste institutiile statului, si pe noi, oamenii de rand poate sa ne ia... dracu! Nu stiu ce o sa fie, dar cred ca " o sa explodeze mamaliga" iarasi. Se merge spre din ce in ce mai insuportabil! Nu inteleg cum de ne-am pricopsit cu asa conducatori prosti (in a administra tara asta) si cum de-i mai lasam sa ne calce pe grumaz!

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Alegeri vor fi, dar ca de obicei votul meu si al tau vor fi anulate de voturile celor multi. Am crezut in alegeri democratice doar putini ani dupa revolutie, intre timp m-am maturizat si nu mai cred deloc. Nu numai in corectitudinea lor ci mai ales in utilitatea lor. Unde se va ajunge? Nu se va ajunge nicaieri, daca va fi bine sau va fi rau este doar o chestiune arbitrara, nu exista nicio strategie, nicio politica adevarata, ci doar interese si ghidusii prin care sa se mai stoarca cate ceva de la buget.

| Hombre a răspuns:

Alegeri democratice vor fi numai ca romanasii nostri voteaza, mici, carnati, bere, galeti, sepci, brichete, pelerine, rahaturi in general.

Elianna
| Elianna a răspuns:

@judgement: Gresit, in ceea ce ma priveste pe mine! Da, am peste 18 ani, am votat intotdeauna si sunt liberala din tata in...fiica! Asa ca nimic din actuala putere nu mi-se datoreaza. Nici la presedentie, nici la guvernare! Partea proasta este ca din cauza alegerii gresite a unora, suferim cu totii! Ca fapt divers, iti spun ca am auzit o noua metoda de a jigni pe cineva: "PDL-istule!"

| gabriela a răspuns:

Intrebare tendentioasa, iritanta, jalnica! Tu esti Roman?

| judgement a răspuns:

@sorana 15, stupid raspuns, nici nu vreau sa il citesc pe tot.
Constitutia Romaniei:
ARTICOLUL 1
(1) România este stat naţional, suveran şi independent, unitar şi indivizibil.
ARTICOLUL 3
(1) Teritoriul României este inalienabil.
(4) Pe teritoriul statului român nu pot fi strămutate sau colonizate populaţii străine.

deci nu putem sa ne unim cu alta tara, decat in cazul in care poporul doreste asta (votarea schimbarii Legii Teritoriului Romaniei din Constitutie), doar asa...in rest Constitutia spunea clar "inalienabi" (nu poate fi lipita cu alta tara) si "indivizibil" nu poate fi impartita in teritorii care sa fie considerate de alta natura (adica ale altei tari).

@Elianna, draga nu stiu ce te ingrijorezi (ca daca ai 18 ani exista posibilitatea sa fi una care a votat actuala putere), nu pot decat sa spun ca cei ce au votat acest presedinte, si indirect acest guvern, puteti sa va spalati cu ei pe cap.

sa revenim la intrebare, sa iti dau un raspuns.
1. crezi ca votul tau conteaza?(nu mai conteaza de multa vreme, doar ca nu vrem sa recunoastem acest lucru)
2. ai vazut ce s-a intamplat inainte de alegeri? (mii de cetateni ai republicii Moldova au primit cetatenie romana, si stii de ce? pentru ca " orice persoana cu cetatenie romana poate sa voteze), logic ca au votat cum au votat, ca ei nu traiesc in tara asta, si pentru ca au fost mai usor de manipulat (le ei e mai greu ca la noi-deci poti sa ii minti foarte usor)
3. ar trebui o lege, vrei sa votezi? votezi doar din localitatea de domiciliu (vezi Ungaria), ce treaba are diaspora?(au plecat sa plece dracu si sa raman acolo, dar sa nu isi bata joc de o tara prin votul lor nenorocit).

Nu spun ca alternativa era mai buna, dar pot sa spun cu mana pe inima, ca o luam la vale in ultimul hal, iar pentru situatia actuala iti pot da cateva versuri care merg de minune:
"Să nu dea Dumnezeu cel sfânt,
Să vrem noi sânge, nu pământ!
Când nu vom mai putea răbda,
Când foamea ne va răscula,
Hristoşi să fiţi, nu veţi scăpa
Nici în mormânt!"
George Cosbuc - "Noi vrem pamant"

| cretzufinish a răspuns:

Nu mai cred in nimic acum. Unde se va ajunge vom vedea daca vom mai trai si nu vom muri de foame, ca vad ca pana si acest drept ne va fi luat. PA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un pic de optimism si hai sa ne traim viata fara frica pentru ca numai frica ne-a adus aici.

| # Soranna :x a răspuns:

La balamuk!
sau sa se uneasca Romania cu o alta tara`oh go on.
Mi-e frica de moarte`.
Am 15 anii`...si gandesc mai bine ca mama
si sincer ma gandesc la ce vremuri au fost dar la ce va veni... oh go on
Doar parlamentarii se bucura de viata`astilaltii muncesk pentru 650 de lei pe lunaa`oh go on
Bataie de joccc...

FUNDA?batting eyelashes