| Dddonkey a întrebat:

Daca ai avea putere sa alegi un nou presedinte din toti conducatorii, regii, care au condus de-a lungul instoriei pamantului romanesc pe cine ai alege? Si de ce?

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Carol I normal. Nimeni nu a dezvoltat tara mai mult ca el.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Octavian August, împărat roman.

| Freya1 a răspuns:

Probabil pe Tepes.
big grin muahaha

| Catrice a răspuns:

In afara de Cuza, pe minehee hee

| Fatamuntilor a răspuns:

Mihai Viteazul sau Alexandru Ioan Cuza pentru ca incercat unirea romanilor

| CostinAlamariu a răspuns:

Stefan cel Mare. Un lider adevarat trebuie sa fie un bun strateg militar si pe deasupra mai e si sfant.

| AnastasiaK a răspuns (pentru CostinAlamariu):

De asemenea un bun lider trebuie să ucidă oameni random, supuși ai lui, la beții, doar pentru că așa i se năzare, corect? Sau, ca un ignorant care se respectă, te-ai făcut că nu există partea asta de istorie despre prea Sfântul Ștefan? happy

| CostinAlamariu a răspuns (pentru AnastasiaK):

De ce sa fiu ignorant? Nu ma intereseaza greselile din viata privata a unui om, ma intereseaza potenta lui militara si caracterul de lider. Vorbesti de parca tu n-ai gresit niciodata in viata ta. El desi a avut greseli a avut multe campanii militare de succes. Ia spune-mi te rog tu cate campanii militare de succes ai avut? Cum ai contribuit la mostenirea culturala a Romaniei? Sau ce ai facut sa ajungi sfanta? Sfantul Stefan le-a facut pe toate trei. Tu 0.
Data viitoare incearca sa-ti vezi lungul nasului cand critici viata privata a unui om care a realizat mult mai mult decat tine in viata.

| AnastasiaK a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Eu credeam că esti doar ignorant, dar se pare că esti cu totul...(te las să ghicesti tu cum că daca zic eu, imi va fi sters răspunsul)...Pai atunci să-l punem pe un viitor Ted Bundy la conducere, dacă tot îți plac criminalii. N-ai vrea să elibereăm toți criminalii? Dacă tot nu contează "viață lor privată"? Cum ți-ar fi?

Apropo, tu realizezi că a fost numit "sfânt" doar pentru bisericile ctitorite, nu? Că altfel, după numeroasele soții și amante, numai sfânt nu-l numea biserica laughing

P.S. E TRIST să mă gândesc că ăștia ca tine au drept de vot...Ia zi-ne, AUR sau PSD? laughing

| CostinAlamariu a răspuns (pentru AnastasiaK):

Imi pare rau ca gandesti asa, dar adevarata ignoranta esti tu. Cum ai ajuns de la discutie la eliberarea criminalilor? Nu are absolut nicio legatura una cu alta.
Stefan cel mare a fost un lider, a fost un voievod ca oricare altul. Nu omora oameni "random" la beție asa cum ai fost mintita sa crezi. Nu ai nicio dovada ca s-a intamplat asta.
Cred ca nu stii ce inseamna sa fii un rege in evul mediu. Absolut toti regii si de fapt toti conducatorii au avut de jucat jocul puterii.
Asa de ignoranta esti sa-l compari pe Stefan cel mare care omora oameni in lupta pentru apararea țarii cu Ted Bundy care era un nimeni plictisit? Asa ignoranta si malitioasa poti sa fii?
Pai daca e s-o luam asa Obama a omorat sute de mii de civili nevinovati in orientul mijlociu doar pentru o pozitie strategica favorabila a SUA. Daca e sa-l comparam pe Bundy cu Obama e clar ca numarul de victime a lui Ted paleste pe langa crimele de razboi in sute de mii si milioane a lui Obama pentru ca la comanda lui a fost bombardat orientul mijlociu. Dar sunt sigur ca nu stiai asta fiindca cea care ma face pe mine ignorant de fapt isi da pe fata proprile insecuritati.
Normal ca ar fi ideal si m-as bucura ca nimeni sa nu ucida pe nimeni dar in momentul in care țara iti este atacata trebuie s-o aperi.

Si nu, nu a fost numit sfant doar pentru bisericile ctitorite. Din nou o mentalitate de ignorant. Mi se pare atat de amuzant si de ironic cum fix acuzatiile si jignirile nefondate care mi se aduc aici sunt de fapt caracteristici ale celor care le aduc. Am fost numit analfabet functional de cineva care nu era in stare sa intelegeaga o propozitie simpla si acum sunt numit ignorant de cineva care il compara pe Sfantul Stefan cel mare cu Ted Bundy si ma intreaba daca vreau sa eliberez toti criminalii doar fiindca il apreciez ca lider pe cel mai mare voievod al nostru. HAHA VORBIND DE IGNORANTI am I right? Dar eu sunt ignorantul desigur. Sau ma intrebi de ce partide votez desi nici asta nu are absolut nicio legatura cu subiectul. Din nou, o miscare de ignorant. Pentru stirea ta nu votez niciun partid. Putin imi pasa de sistemul asta politic infect. Am alte idealuri si asteptari de la politica locala fata de ce exista in Romania dupa 46.

Asa ca inceteaza sa te mai uiti in oglinda cand vorbesti cu cineva. Un ignorant face misto fara sa gandeasca si face comparatii tampite cum ai facut tu. Cineva care nu e ignorant intelege nuantele si mecanismul politic al evului mediu. Sa fii intelegator si "open minded" e inversul a fii ignorant asa cum ai dat dovada din plin in raspunsurile tale lipsite de ratiune

| AnastasiaK a răspuns (pentru CostinAlamariu):

N-a greșit cel ce te-a numit analfabet funcțional (uite că deja îți zic 2 așa că e cazul să te duci să te culci). Păi de unde pornisem noi, păpușel? Am zis eu ceva de războaie? Nu. Eu vorbeam de oamenii pe care îi omora strict pentru că așa avea el chef când era beat, la ospețe.

Ia vezi ce zice Grigore Ureche în Letopisețul Țării Moldovei:

"Fost-au Ştefan Vodă om nu mare de stat, mânios şi de grabu a vărsa sânge nevinovat; de multe ori la ospeţe omora fără judeţ."

Dar, dacă mai vrei exemple despre cum omora el nevinovații:

"In luna Februarie în ziua de 27 porni Ştefan Vodă asupra Brăilei în Muntenia şi vărsă din plin şi mult sânge şi arse cu desăvârşire târgul şi n’a lăsat viu nici pe copilul din pântecele mamei şi spintecă sânul mamelor şi smulse copiii din el. In luna lui Ianuarie, în acelaşi an, în ziua de 16, domnul puse să i se taie capul vornicului Isaia, cumnatul său" - "Cronica germană a lui Ştefan cel Mare"

Sau, putem să vedem cum a omorât niște boieri doar pentru că ei nu erau de acord să urmeze la tron Bogdan:

"Astfeliu impedecâ Stefan, chiar in ajunul morţei sale, să se pună desbinare intre boierii, care indată ce simţise că mîna de fier ce-i stăpînise atîta timp era să se ridice de pe ei, inăltase iarăşi capul spre intrigi şi impărechieri. Prin această judecată şi execuţiune grabnită, Stefan păstrâ tronul pentru acel moştenitor, pe care il credea vrednic" - Alexandru Xenopol, în "Epoca lui Ștefan cel Mare" dacă nu mă înșel

Deci, ca să rezumăm, idealul tău de lider este unul care te poate ucide: a) dacă nu ești de acord cu el; b) dacă ești de acord cu el, dar ai ghinionul să fii prin preajmă în momentul nepotrivit.

Iar de faza cu criminalii ți-am zis, drăguțul nostru analfabet funcțional ignorant, pentru că inițial când am menționat faptul că omora oameni random la beție, te-ai trezit să-mi zici că nu e treaba mea ce făcea el în viața lui personală. Așa că mi se pare normal să nu fie nici treaba ta ce au făcut criminalii în viața lor personală și să fie eliberați, eventual cazați prin zona unde locuiești tu.

| siriusblack98 a răspuns:

Conducătorii* regii*. Nu aș alege pe nici unul. De ce? Păi mergem înapoi în loc să mergem înainte? Aduci o fosilă a unui alt secol care vine cu o gândire învechită ca să conducă o țară a secolului 21?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru siriusblack98):

Lumea moderna e considerata dezirabila numai de homosexuali. "Fosilele alea invechite" cunoasteau realitatea mult mai intim decat o cunosc viermii care traiesc in cancerul toxic al modernitatii.

| siriusblack98 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ai niște concepții de om care a trăit sub o piatră. Uite că eu nu sunt homosexual iar tu dacă vrei să trăiești în trecut atunci ieși de pe TPU, renunță la internet, la casă, la electricitate și mergi într-o peșteră.