| Bobonete a întrebat:

Cu cate pachete/cartuse de tigari am voie sa trec granita cu Ungaria si Austria?

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| oprescudorin11 a răspuns:

Depinde daca sunt timbrate sau nu in Romania.In UE este regula acceptarii accizelor platite in orice tara europeana.Deci e valabila oriunde.Desigur, nu ti se va permite un TIR de tigari, trezesti suspiciuni.
In GB nu sunt permise, spre exemplu decat cateva pachete, provenite din UE caci la ei sunt mai scumpe si se presupune ca faci contrabanda. Daca justifici ca stai un timp delimitat, x zile, si fumezi 4 pachete pe zi, poti sa treci cu ele.Nu stiu sa existe o legislatie sa-ti impuna o limita, cata vreme nu iesi din tara cu TRAK-ul plin de tigari, si daca sunt cu timbru adica accizate in UE (nu in Republica Moldova sau Ukraina).

| Bobonete explică (pentru oprescudorin11):

Vreau sa trec cu un cartus + 5 pachete. Am voie sau nu?