| Tripp91 a întrebat:

Cum as putea obtine viza pentru America. As puteao obtine mai usor daca am si ceva neamuri pea colo.

3 răspunsuri:
| Decrepit a răspuns:

Vezi ca sunt patru tipuri de viza pentru US,cea de visiting pentru turisti,de studying, pentru studenti si cei ce-si fac studii post-universitare la universitatile de acolo, cea de working, pentru cei ce muncesc temporar in US si cea de immigration, pentru cei ce au intentia sa imigreze definitiv in US.Tu specifica de ce fel de viza ai avea nevoie si iti explic ce trebuie sa faci.Ai si aici,ca si in cazul obtinerii cetateniei,papetarie de sa te ineci in ea, din cauza precautiei oficiale si reticentei de a oferi vize, mai ales pentru immigration.

Poti sa-ti arunci un ochi si pe site-ul asta, daca stii engleza si ai un limbaj format putin pentru stilul juridic, explica mai bine decat as putea eu explica :
http://travel.state.gov/visa/visa_1750.html

| alessia5158 a răspuns (pentru Decrepit):

Luminezi un analfabet care viseaza!--- nu-ti dai seama ca astia sunt cei cresc cu mult rata de respingere a vizelor pentru romani? Ei n-au cum sa priceapa ca, odata respinsa aplicatia, nu mai pot aplica pentru alta numai in cazul in care se schimba ceva in situatia lor --- ori, sunt unii care aplica constant de doua, trei ori intr-un an! De aceia Romania nu poate fi inclusa in programul Visa Waiver.

| KashonTzu a răspuns:

@alessia, Romania va fi inclusa peste cativa ani (5-10) in programul Visa Waiver. Asa ca iti sugerez sa mai astepti putin. Prea multe batai de cap cu vizele.