| doris82 a întrebat:

cum poate fi sanctionata legal o persoana majora care intretine raporturi sexuale cu o minora in varsta de 16 ani, ...multumesc

7 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Fapta respectiva constituie infractiune numai daca persoana majora a abuzat de increderea victimei sau de autoritatea ori influenta sa asupra acesteia, respectiv daca faptuitorul este tutorele, curatorul, supraveghetorul, ingrijitorul, medicul curant, profesorul sau educatorul minorului si s-a folosit de calitatea sa, ori daca faptuitorul a abuzat de increderea victimei sau de autoritatea ori de influenta sa asupra acesteia.
Fara preexistenta acestei situatii, actul sexual cu un minor mai mare de 15 ani nu constituie infractiune, legea penala recunoscand astfel capacitatea minorului mai mare de 15 ani de a exprima un consimtamant valabil la actul sexual.
Sa nu uitam ca, potrivit art.4 alin.(2) din Codul familiei, minorul de 16 ani se poate casatori (in temeiul unui aviz medical, cu incuviintarea parintilor sai, ori, dupa caz, a tutorelui si cu autorizarea directiei generale de asistenta sociala si protectia copilului in a carei raza teritoriala isi are domiciliul).

leonardk
| leonardk a răspuns:

Cu inchisoare!

daniela
| daniela a răspuns:

Dupa ce faci reclmatie la politie (justificata) se aplica ceea ce ti-a scris Jo

| jo a răspuns:

Uite ce spune codul penal promulgat saptamana trecuta. Daca minora se incadreaza la oricare dintre aceste categorii, trebuie facuta plangere la Politie, care va cerceta si va duce in instanta cazul.
Art. 220. – (1) Raportul sexual, actul sexual oral sau
anal, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau
anală comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se
pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Fapta prevăzută în alin. (1), săvârşită asupra
unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani, se
pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea
exercitării unor drepturi.
(3) Fapta prevăzută în alin. (1), comisă de un
major cu un minor cu vârsta între 13 şi 18 ani, când
majorul a abuzat de autoritatea ori influenţa sa asupra
victimei, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi
interzicerea exercitării unor drepturi.
(4) Fapta prevăzută în alin. (1)-(3) se sancţionează
cu închisoarea de la 3 la 10 ani şi interzicerea exercitării
unor drepturi, atunci când:
a) minorul este rudă în linie directă, frate sau
soră;
b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea,
educarea, paza sau tratamentul făptuitorului;
c) a fost comisă în scopul producerii de materiale
pornografice.
(5) Faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) nu se
sancţionează dacă diferenţa de vârstă nu depăşeşte
3 ani.
http://www.avocatnet.ro/......101323.pdf

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ea este de acord si o face de bunavoie(uneori initiativa ei) parintii pot depune plangere? Ea avand 16 ani

| doinisor a răspuns:

Depinde cu acordul minorei nu poate fii sanctiona fara acord doar daca minora sau parintii ei fac plingere la politie.

| doris82 explică:

Multumesc pentru ajutorul dat,,,, dar se pare k nu pot gasio rezolvare legala