| Ionut12437 a întrebat:

Salut,dacă un autobuz care are intenționează sa iasă dintr-o stație de autobuz cu alveola, eu ca șofer ca obligație am? dar dacă autobuzul vrea sa iasă dintr-o stație de autobuz fără alveola eu ce obligație am?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Legal dacă nu este alveola, nicio obligație

| Holiday a răspuns:

"Salut,dacă un autobuz care are intenționează sa iasă dintr-o stație de autobuz cu alveola, eu ca șofer ca obligație am?"

Daca circuli pe banda 1, trebuie sa-i acorzi prioritate. Daca circuli pe alta banda, nu ai obligatii speciale. Doar sa sporesti atentia pentru ca te afli in apropierea unei statii de autobuz si pot aparea pietoni pe carosabil.

"...dar dacă autobuzul vrea sa iasă dintr-o stație de autobuz fără alveola eu ce obligație am?

Niciuna speciala. Il poti depasi, iar autobuzul are obligatia sa se asigure ca poate relua deplasarea, si sa acorde prioritate de trecere, la fel ca orice vehicul care porneste de pe loc. Acelasi lucru, trebuie sa sporesti atentia pentru ca pot aparea pietoni habauci pe strada.

| VoidEternal a răspuns:

Reduci viteza și chiar oprești dacă trebuie. Acorzi prioritate autobuzului.

| TheGentleman a răspuns:

Ține minte: Tu, cu mașină mică, ai datoria morală de a acorda prioritate și spațiu de manevră autovehiculelor mari (autobuz, camion). Că nu îți cad chiloții dacă stai 2 secunde până efectuează manevra în siguranță (mă refer aici la intrarea/ieșirea din stație cu sau fără alveolă) și la sensul giratoriu

| VoidEternal a răspuns (pentru TheGentleman):

Datorie morală? Asta la ce articol e trecută în legislație?

https://www.scoalarutiera.ro/......-procedati

Nu e vorba de nicio datorie morală e, vorba de legislație și asta nu se schimbă dacă conduci un camion sau tir. Dacă în loc de autobuz îți iese in față un camion singura ta datoria ta morală este sa ii f¹¹ti niste claxoane, poate se prinde că e nesimțit. Că nici lui nu-i cad chiloții dacă respectă legea și acordă prioritate cui are prioritate.

| KovacsB a răspuns:

Aveti obligatia sa repetati scoala de soferi.

| eliancodrut a răspuns:

Un autobuz nu poate iesi dintr-o statie de autobuz fara alveola, deoarece nu are de unde iesi. Logica, bato vina!
Daca statia este fara alveola, autobuzul ocupa banda drumului pe care urmeaza sa mearga. In acest caz trebuie sa dea prioritate autovehiculelor care-l depasesc, deoarece despre depasire este aici vorba.

| Korkodeln a răspuns:

In principiu daca iese din alveola ii dai prioritate sau il depasesti in stationare la viteza minima (la pas), daca pleaca din strada il depasesti DUPA ce a pornit ca sa nu iti sara in fata pasagerii care au coborat, mai ales copii. Daca faci asta vei avea o viata linistita cu autobuzele.