| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot raporta si cui (la ce institutie sau site, eventual numar tel) o frauda online / inselaciune

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru inselaciune se poate face plangere penala (daca tu ai fost inselat) sau denunt (daca a fost alta persoana inselata) la organul de politie sau la Parchetul de pe langa judecatoria de care apartii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă frauda este făcută de persoane din afara țării, poți face plângere la poliție, dar ei sunt greu de urmărit, căci poliția română nu are jurisdicție acolo. Dacă sunt enorm de multe plângeri și fraudele sunt la sume mari, poliția sesizează Interpolul dar aceasta nu o va face pentru 100 de lei.
Sunt enorm de mulți excroci pe Internet și schemele de fraudare sunt enorm de multe și în continuă evoluție. Mai poți raporta frauda pe situri specializate, să ajuți pe alții să se ferească și ei.

| deeeaqq a răspuns:

Dă și tu mai multe detalii despre acea "fraudă".

| GouDidodino a răspuns:

Secția de poliție de care aparții

| AnthonyWhite a răspuns:

Iar daca sectia de politie de care apartin nu pot face faza si recomanda sa apelez la politia "internetului"