| LanguageMaster a întrebat:

Cum se asigură judecătorii că persoanele puse sub control judiciar nu fug din țară?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Judecatorii iau masura preventiva a controlului judiciar si, in cadrul acesteia, pot hotari si interdictia de a pleca din tara, pe care o comunica politiei si cu asta ei si-au indeplinit atributiile si nu mai fac altceva. In rest, asigurarea ca persoana respectiva nu fuge din tara este in sarcina politiei de la domiciliu si a politiei de frontiera.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In sentinta data emit decizii in acest sens, cu aplicarea carora este insarcinat Ministerul de Interne / Ministerul Public.
Datele invinuitului se introduc in baza de date a persoanelor cu interdictie, iar politia de frontiera le poate depista in caz de incercare a parasirii tarii.

| Wr3nch a răspuns:

Nu judecatorii se asiguralaughing Ei doar decid masura si politia/ cei de la frontiera, etc se asigura ca persoana in cauza nu trece granita pe la vama. Ca unii fac combinatii si tot pleaca, aia e altcevalaughing