| Duhovnicul a întrebat:

Cum se face ca Hitler a fost dispus sa se alieze cu non-arienii ( japonezii ) in al 2-lea Razboi Mondial? Si S.U.A. s-a aliat cu U.R.S.S.-ul, dar acum vedem ca Rusia e la cutite cu America...
E vorba de " te faci frate cu dracu` pana ce treci puntea? "

Răspuns Câştigător
| Gabitzu246 a răspuns:

Cam asa ceva, in al doilea razboi mondial cele 2 mari puteri SUA si rusia si-au data seama ca daca nu se vor alia germanii vor ocupa tot.

1 răspuns:
| WaraAl3x a răspuns:

Dupa cum ar trebui sa stii, SUA a intrat in al 2-lea RM pentru ca au fost atacati de japonezi : Atacul de la Pearl Harbor, unde au fost fortati sa intre la razboi. Se spune ca americanii stiau de atacu japonezilor, de aceea au murit mai putini oameni si au fost distruse mai multe vapoare, etc. Sper ca te-am ajutat, intr-un fel sau altul big grin.