| auroraa a întrebat:

Cum se manifesta puterea intr-un stat democratic? dar totalitar?

Răspuns Câştigător
| Moler a răspuns:

Intr-un stat democratic are loc separarea puterilor in stat:
puterea executiva: guvernul
puterea legistlativa: parlamentul
puterea jurisdictionala: instantele judecatoresti

Intr-un stat totalitar intreaga putere e in mainile unui dictator, sau ale unui grup de persoane cu aceleasi interese.

2 răspunsuri:
| Omulrational a răspuns:

Intr-un stat democratic ''puterea este a poporului'' iar intr-un stat totalitar ceva de genul ''poporul este al puterii''.

| Triple3XH a răspuns:

Intr-un stat democratic puterea este egala iar intr-unul totaliat inegala