| Winniee a întrebat:

Ce inseamna pentru. voi stat totalitar si stat democratic?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stat totalitar--Stat in care aceleasi drepturi le au toti
stat democratic--condus de un pres ales de majoriatate liber etc
nu stiu daca e bine pentru. ca nici eu nu prea inteleg

7 răspunsuri:
| asya a răspuns:

Tema la istorie?laughing

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Statul totalitar este statul unde dictează puterea şi nimeni nu poate (vrea) să spună nimic, indiferent dacă ce dictează puterea are noimă sau nu. Statul totalitar este cel în care puterea are senzaţia că ştie mai bine ce e bine pentru oameni, mai mult chiar decât oamenii înşişi.
Îţi recomand cu plăcere romanul "1984" de George Orwell şi atunci vei înţelege şi diferenţele dintre statul totalitar şi cel democratic.

P. S.: România mai are puţin şi este un stat totalitarwinking

| Winniee explică:

Nu e tema la istoriebig grin

| Winniee explică:

Nica_Valentin_1998
- Nu mai stiu...
E din 2010, de ce va mai obositi sa comentati?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Civicasmug

| andreidrd a răspuns:

E la cultura civica nu?

| Nica_Valentin_1998 a răspuns:

Istorie nu?