| ExistaMosCraciun a întrebat:

Cum se poate proba dolul in Instanta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dolul se poate proba prin toate mijloacele de proba admise de lege - inscrisuri, inregistrari, martori. Conform art. 960 Cod civil trebuie sa se dovedeasca, fara nici o indoiala, ca fara intrebuintarea inselaciunii(mijloace viclene) partea lezata nu ar fi incheiat contractul. Vicierea consimtamantului prin dol nu atrage nulitatea absoluta a contractului ci numai nulitatea relativa, astfel ca trebuie invocat si probat de cel a carui consimtamant a fost viciat la incheierea contractului (art. 961). Numai bine!

2 răspunsuri:
| ExistaMosCraciun explică:

@BRO, n-am luat plasa prin dol, doar m-am uitat intr-o carte de Drept, am citit definitia si m-am intrebat asta. Toate bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu-mi spui ca te-ai lasat fraierita. Oricum, ia legatura cu un avocat si revezi cu el actele pe care le ai.