| anonim_4396 a întrebat:

Dacă accepți rigorile legii îl iei la pachet și pe psihiatru?
Dacă ești dispus să cooperezi cu organele de ordine publică se presupune că îți dai consimțământul pentru efectuarea unei evaluări psihiatrice, în cazul în care organele au o îndoială cu privire la discernământul tău?

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dr@cu stie

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are nici o legatura acceptarea unei evaluari sau expertize psihiatrice cu acceptarea prevederilor legale.
Evaluarea sau expertiza se face obligatoriu numai in anumite situatii, pentru a stabili daca o persoana a actionat cu discernamant la comiterea unei fapte, de ex. minorul intre 14 - 16 ani sau o persoana cu antecedente de boli psihice.
In rest nu este obligatoriu sa accepti o evaluare sau expertiza psihiatrica.

| minrest a răspuns:

Evaluarea psihiatrica a unei persoane, la cererea organelor judiciare, se face ca sa iasa aceasta mai usor, sa aiba raspundere mai mica sau deloc, in caz ca nu avea discernamant.