Întrebare recomandată | Yep a întrebat:

Daca ai 16 ani iti trebuie semnatura parintilor ca sa mergi insotit de un adult cu avionul in alta tara? (Londra, respectiv)

7 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Teoretic da, trebuie acordul parintilor

| raluk27 a răspuns:

Nu e nicio procura. Ca nu esti obiect, ca parintii sa dispuna de tine printr-o procura. Esti fiinta. Ceea ce iti trebuie este o DECLARATIE, facuta la notar, prin care parintii declara ca sunt de acord ca tu sa calatoresti in tara x, insotit de dl/dna Y. Trebuie sa mentionezi adresa unde vei locui, cu cine, mijlocul de transport, ruta, perioada in care pleci si scopul calatoriei. Ambii parinti trebuie sa fie prezenti la notariat, cu actele lor de identitate, pasaportul si certificatul tau de nastere, si actul de identitate al persoanei insotitoare. De asemenea, persoana cu care pleci va avea nevoie de cazier judiciar, pe care il va prezenta la frontiera.

| LolaLollita a răspuns:

Nu poti calatori singur in alta tara daca nu ai peste 18 ani. Poti doar cu parintii sau insotit de un adult (peste 18 ani) ce are procura de la ambii parinti.

| CristianCRS a răspuns:

Iti trebuie procura facuta la notariat prin care ambii parinti isi dau acordul in privinta insotitorului.

| unconnected a răspuns:

Nu poti parasi tara daca esti minor, doar daca esti insotit de un adult.Nu poti face nimic cu o semnatura.

| nimicitorul a răspuns:

Daca esti insotit de un adult sigur ca nu.
Calatorie placuta. Funda1!

| dydav a răspuns:

Trebuie sa mearga ambii parinti la notar sa faca o procura prin care isi dau acordul ca tu sa calatoresti in perioada... insotit de persoana...