| ojinght a întrebat:

Daca am 17 ani, duc un trai rău cu părinții și mă mut in chirie, cu alta persoană, părinții mei mă pot lua de acolo cu poliția daca mă dau dispărută?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, te pot lua, avand in vedere ca domiciliul minorului este la domiciliul parintilor, conform Codului civil, citez:
"ART. 92.Domiciliul minorului şi al celui pus sub interdicţie judecătorească
(1)Domiciliul minorului care nu a dobândit capacitate deplină de exerciţiu în condiţiile prevăzute de lege este la părinţii săi sau la acela dintre părinţi la care el locuieşte în mod statornic."

| darrio2007 a răspuns:

Da, esti minor pana la 18 ani.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca te pot lua cu politia, ca doar sunt tutorii tai legali.
Iar daca dispari, se anunta national la Televiziune ca ai fost furata si esti cautata peste tot.

| Motherlode a răspuns:

Momentan esti minor si esti sub tutela lor, deci nu prea poti sa faci asta. Depinde si ce inseamna pentru tine trai rau. Daca intr-adevar in familia ta exista abuzuri, violenta sau alte lucruri cu adevarat rele, cel bine cere ajutor de la cineva specializat. Incearca sa vorbesti cu cineva de la scoala, un asistent social, un psiholog sau cauta pe internet ONG-uri destinate situatiilor de genul. Daca nu, mai asteapta putin pana la 18 ani si te poti muta.