| 2102baubau2102 a întrebat:

Buna seara, as avea o intrebare, daca sunt majora si vreau sa ma mut in chirie fara sa stie parintii, ar trebui sa anunt politia ca ma mut pentru a nu ma da disparuta? Ar putea avea ceva drept asupra mea? Sa ii anunt si sa plec cu stirea lor este imposibil deoarece sunt foarte dificili

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poti lasa o hartie scrisa la mana zicand, am plecat sa ma descurc in viata, nu mai rezist langa voi din motivele x

| Adry05 a răspuns:

Nu trebuie să anunți nimic, te muți, dacă te dau dispărută când te găsesc le zici că tu ai vrut să pleci, nu te-a luat nimeni cu forța...

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Adry05):

Trebuie ca in timp de 15 zile sa-ti treci in CI adresa de la noua resedinta (flotant) daca unde te muti nu-ti stabilesti domiciliul.
Poti sa le lasi la parinti un biletel pe care sa scrii sa nu te dea disparuta.

| darrio2007 a răspuns:

Tot la ei vei reveni candva. Pentru ca nu te vei descurca singura.

| romeo78 a răspuns:

Dacă ai probleme cu familia, cel mai bine este să înfrunți și să te lupți cu acele probleme.
Felicitări pentru decizia de a pleca. Dar, să nu uiți un lucru, cu fuga o problemă nu dispare, ci stă deoparte.
Motivul pentru care vrei să pleci în chirie, tot va reveni la tine. Tot va trebui la un moment dat, să rezolvi problema!
Așa că mai bine rezolvă problemele pe care le ai, termină liceul, iei bacalaureatul și după aceea faci acest pas, de a te muta singură.
Nu uita, e greu ca adult să te întreții singur, să ai un serviciu de supraviețuire, dar tu o copilă?
Gândește-te bine la ce vrei să faci, altfel tot la părinți ajungi!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

N-au nici un drept sa te retina nefiind minora. E viata ta feci ce vrei cu ea. Chestia este ce faci cu banii? Ca sa stai in chirie trebuie sa platesti.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă ai un job bun, care iti permite să te întretii singură, atunci... poti încerca "necunoscutul" ca să vezi cum te adaptezi.
Dar, dacă intentionezi să te muti cu iubitul si te va convinge ca va suporta el costurile pentru amandoi, o va face, până se va sătura de tine. Și nu va dura mult. Te va inlocui, cu siguranță, iar tu vei ajunge tot la părinti. Asa că, dacă ai de gand sa pleci, înstiintează-i, fie verbal, fie in scris.
Si sună-i din cănd in cand, macar sa stie ca esti bine. happy

| Freya1 a răspuns:

Dacă nu ești minoră poti sa pleci unde vrei.
Poti sa te muți si dupa ce ti-ai dus lucrurile sa mergi sa le spui ca te-ai mutat, sau sa ii suni sa ii anunți daca, crezi ca in fata atunci nu le poti spune.

| Fatamuntilor a răspuns:

Daca esti majora te poti muta fara nicio problema
Parintii tai ar trebui sa stie ca te descurci pe cont propiuSi trebui sa le dovedesti asta.

| cristimihailov a răspuns:

Ar trebui sa le spui, macar sa ii pregatesti sufleteste.

Si asa sunt speriati sa nu patesti ceva rau

| zilog a răspuns:

Le lasi un bilet
sau le dai sms
da tu trebuie sa anunti teoretic politia unde te-ai mutat in maxim 3 zile asa e legea teoretica ca te duci la sectia aia de politie chiar daca nu ai acte unde stai
daca stai mai mult de 3 zile la o adresa si spui ca te afli acolo.

| Jus7t a răspuns:

Le spui că ai plecat după ce...ai plecat, le dai un telefon.

E bine să faci în așa fel încât să știe că ești bine acolo unde ai plecat, măcar atât.
Asta dacă nu vrei să moară de inimă și să te duci la înmormântarea unuia din ei, sunt destule cazuri.

De ce vrei să pleci? De ce nu te-ar lăsa ei?