| PuntIle a întrebat:

Daca am cumparat un bilet cu carnetu meu de note si cu cnp-ul meu (bilet de tren) ce se poate intampla daca merge alt elev baiat? Multumesc TPU

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa fie prins si amendat, asa ca-l sfatuiesc sa nu riste.

| Random123456 a răspuns:

Poate primi amenda si il da si jos din tren. De cand s-a dat legea cu gratuitatea pentru studenti/injumatatirea pentru elevi, toti controlorii verifica carnetul/legitimatia si buletinul (pe care trebuie sa le aibe in original alaturi de bilet). Pana acum nu se verifica mereu, dar acum cu legea asta trebuie sa fie foarte stricti, plus ca de cele mai multe ori pe langa controlor vine si un inspector. Crede-ma ca merg des cu trenul si stiu, nu spun din auzite, spun din experienta.winking
Asa ca il sfatuiesc sa nu riste, daca nu vrea sa scoata o suma frumusica din buzunar pentru amenda. Mai bine da direct banii pe bilet si merge la sigur happy

| Cartofescu a răspuns:

De cateva luni nu mai merge treaba, iti verifica si carnetul si buletinul, il va pune sa se dea jos la urmatoarea statie si sa isi cumpere bilet sau il va da jos din tren si va primi amenda in cazul in care refuza sa isi cumpere bilet din tren, unde este destul de scump.

| karmenţelină a răspuns:

Nu cred ca se poate intampla ceva rau, mi se pare cnp-ul este folosit pentru a verifica autenticitatea carnetului de note, care este folosit pentru reducerea pretului la biletul pentru elev. Nu sunt foarte sigura in legatura cu asta, plus ca un bilet de tren nu este nominal.