| Coollife14 a întrebat:

Dacă am dat datele de pe buletin, pot fi acestea folosite rău intenționat?

Eram la un supermarket cu o colega si ea si-a luat un vape, dar nu avea la ea buletinul fizic, asa ca am făcut de pe actul meu. Casiera a făcut poza fata-verso si mi-a luat adresa mea și nr de tel al colegei pe care le-a băgat undeva. Am întrebat pentru ce este și mi-a spus ca să verifice ca am 18 ani. Apoi a primit colega pe tel un anumit cod de verificare. Știe cineva ce înseamnă asta? E normal ca mi-a făcut poza la act?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si de ce trebuia sa facă poză la buletin când se putea uita la data nasterii scrisă acolo?
Si se putea convinge de varsta ta.
Cred că nu spui tot.

| Simpatic a răspuns:

Pe viitor numai accepta asa usor ca cineva sa faca poze CI-ului tau (buletin cum zici, carte de identitate in real), daca nu este vreo autoritate a statului poti sa nu accepti niciodata din partea unor oarecare terti! poate doar la banca ai putea happy
cineva rau intentionat poate sa faca rau cuiva folosind datele personale ale unei terte persoane, dar asta ar insemna sa ne panicam in fiecare zi, gandeste-te ca datele noastre sunt in baza de date ale politiei, ale bancilor si in cate si mai cate locuri, oricum fara sa stim cineva rau intentionat ar putea chiar si ipotetic sa ne sustraga acele date si sa le foloseasca! ar putea sa sparga anumite servere ale unor institutii si astfel sa aiba acces la datele noastre etc
mare atentie pe viitor, caci una este sa aiba politia datele tale personale si alta un SRL oarecare!
nu se va intampla nimic in cazul expus de tine mai mult ca sigur, dar nu strica pe viitor sa fii in alerta fata de acest lucru

| Violleta2022 a răspuns:

Si tu ai sau nu, 18 ani?

| ReddY25 a răspuns:

Fii mai precaut data viitoare

| MistarGoGu a răspuns:

NU prea inspirată ideea! Oricum hackerii fura in draci date personale si de card-uri cam de peste tot, ANAF, Spitale, firme! Apoi datele se vand la pachet pe DARKNet *( subteranul net-Ului ) unde isi fac de cap " băieții răi "
Poti face un drum la o sectie de Politie sa întrebi pentru linistea ta!

| MistarGoGu a răspuns:

Cam pe oriunde iti lasi in Romania datele personale *( mai ales institutii de stat ) riscul de cedare la atac cibernetic este de peste 70 %! La capitolul securitate cibernetica suntem PRAF!

| MihaiMB a răspuns:

Cam dubioasă treaba că a făcut poză la tot actul, dacă era vorba doar să vadă dacă ai 18, nu era normal să verifici data nașterii?

| Xena20 a răspuns:

Vânzătoarea de la supermarket nu are dreptul să îți ceara buletinul, doar un polițist are dreptul să te legitimeze. Sa nu mai accepti sa dai buletinul aiurea oricui așa.