| Sonia822 a întrebat:

Daca am pus stampila de 2 ori intr-o patratica, se anuleaza votul? (prima data ramasese fara tus si nu se vedea bine)

Răspuns Câştigător
| Werrich a răspuns:

Este valabil:
Potrivit Hotărârii BEC nr. 108/18.09.2020 sunt valabile buletinele de vot care se încadrează în una din următoarele situații:
ştampila cu menţiunea „VOTAT" este aplicată în interiorul unui patrulater, dar pe buletinul de vot alegătorul a aplicat una sau mai multe ştampile fără să atingă vreun alt patrulater.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Dacă e evident că ai pus pentru că n-avea cerneală suficientă prima dată, e ok.

| sierra1 a răspuns:

"am pus stampila de 2 ori intr-o patratica, se anuleaza votul?" - corect!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Este ok.
Oricum nu prea conteaza.

| Sekim a răspuns:

Nu contează de cate ori o pui, trebuie sa fie in dreptul celui pe care vrei sa îl votezi. Daca nu s-a văzut bine și ai pus ștampila in același loc sa se vadă mai bine, e ok. Nu am spus o eu a spus o cineva de acolo.

| Mortimer2020 a răspuns:

Pai trebuie o data dar daca nu se vede este bine