| Marcian a întrebat:

Daca ati fi in locul lui Basescu, ce guvern ati forma(un nume pentru prim-ministru si pentru fiecare minister; raspuns macar partial)?

Răspuns Câştigător
| Alyyynu a răspuns:

Prim-ministru: Mugur Isarescu (intr-o perioada de criza este cel mai bun)
Ministerul Justitiei: Victor Ponta (fost procuror, tanar)
Ministerul Muncii, familiei si protectiei sociale: Ileana Savu (o inima mare, vorbesc din exprienta)
Ministerul Sanatatii: Sorin Oprescu (altu mai bun nu vad)
Ministerul Transporturilor si infrastructurii: Klaus Johannis (precis, calculat, amvazut cum este infrastructura sibiului)
Ministerul Economiei, Comertului si mediului de afaceri: Ion Tiriac
-cu secretar de stat: Robert Negoita (om de afaceri)
Ministerul Comunicatiilor si societatii informationale: RST(Romanian Security Team) - nu ar mai exista nici un atac informational asupra romaniei si protectia ar fi sporita laughing
Ministerul Educatiei: Un tanar ce a terminat facultatea de psihologie si se ocupa cu dezvoltarea personala.

cam atat momentan, sper sa nu fie sters, ca nu fac campanie sau ceva...

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Presedintele tarii nu are rolul de a forma guvernul, dar lasand asta la o parte imi dau si eu cu parerea.
Ca prim-ministru clar as merge pe Mugur Isarescu, ba chiar cred ca ar fi necesar ca pana la iesirea din criza acesta sa pastreze si postul de guvernator al BNR, fiind absolut necesara o viziune economica unitara in astfel de momente.
Ca ministrii pe perioada crizei nu stiu daca am numele potrivit pentru fiecare minister, cu siguranta as alege insa specialisti in domeniul respectiv, neimplicati politic, daca e cazul chiar din afara tarii, cu minimum 15 ani de experienta, cu doi-trei adjuncti de acelasi calibru. Pe langa dreptul de decizie, le-as da imunitate absoluta pentru doi ani, astfel incat sa fie linistiti ca nu vor avea de suferit in niciun fel pentru deciziile lor, iar pe de alta parte noi sa fim linistiti ca pana la repornirea motoarelor economiei nu se va schimba din doua in doua zile strategia, dupa cum ne-am obisnuit in ultima vreme.
As face o singura precizare la raspunsul lui Alin. Nu stiu daca Johannis este sau nu o alegere buna, nu la asta vreau sa ma refer, ci la argumentul dus in sprijinul lui. Johannis a facut multe pentru Sibiu, numele sau cu siguranta va ramane in istoria acestui oras, insa cel mai sensibil aspect este chiar cel al infrastructurii rutiere a Sibiului. Nu numai ca mi se pare deficitara, dar as pune-o chiar pe ultimele locuri din tara. Nu am traversat de foarte multe ori Sibiul in ultimii ani, dar de fiecare data cand am facut-o a fost un cosmar, nu am reusit inca sa il parcurg in mai putin de o ora. Si tinand cont ca i-a avut pe liberali patru ani la putere, nu pot intelege sub nicio forma de ce acest oras nu are o sosea de centura.

Răspuns utilizator avertizat
| Domyno a răspuns:

Sincer cea mai inteleapta decizie ar sa inlocuiesc "marioneta" aia de BOC cu Klaus Johannis! Pentru fiecare minister ar fi cam greu sa stau si sa aleg, insa sincer as zbura-o pe blonda aia de UDREA, si pe Funeriu!

Oricum indiferent pe cine am inlocui, avand in vedere ca suntem inglodati in rahat pana la gat (Scz de expresie) nimeni nu va fi in stare sa curete mizeria facuta de cei doi crai de la rasarit!

| campanario a răspuns:

Daca as fii in locul lui Basescu' nu ar mai fii atatea ministere! Prea multi "vampiri " sug banii tarii. Atatea partide, la ce? Eu as rarii radical din partide, si m'as preocupa mai mult de problemele celor care au avut incredere in mine si m'au ales. Acuma ca sa dau nume, nu as putea, dar ar ca ministere ar fi dupa mine vreo 5 ca sa zic asa, care au un rol. Restu' nu le vad rolul. Parerea mea tongue

| madia a răspuns:

Pim Ministru - Vanghelie
Ministrul Culturii -Elena Basescu
Ministrul Sanatatii Vacaroiu
Ministrul Invatamantului - Gigi Becali
Ministrul Tineretului - Iliescu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As forma un minister care sa se ocupe cu bunastarea, implementarea celor 5 lucruri care trebuie sa le faca fiecare incepand de AZI.
Cele 5 lucruri sunt explicate in acest Video -> vezi clipul si da-l mai departe - gasit pe internet, util tuturor :
Nic Marks : calculam in loc de PIB, indexul planetei fericite IPF (subtitrare in limba romana) - 16 minute de adevar http://www.ted.com/talks/lang/rum/nic_marks_the_happy_planet_index.html sa aflam cat are Romania indexul IPF;-D