| tonyc7 a întrebat:

Daca cineva primeste vreo 2-3 pumni in cap, fara sa fie lovit cu putere, si deci fara sa i se faca deloc absolut niciun semn (vanataie sau cucui) si deci fara sa simta vreo durere dupa aia, se mai considera ca acea persoana a fost batuta (sau doar agresata)?
Si in cazul in care vrea sa faca plangere, cum demonstreaza asta in lipsa niciunui semn?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate considera ca este infractiunea de lovire sau alte violentr si se poate dovedi si cu martori, bineinteles daca exista.
Conform Codului penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."

| helpforyou a răspuns:

Daca nu ramane semn vizibil asta nu inseamna ca la analize nu se poate vedea. Totul depinde forta cu care au fost aplicate. Fara martori sau un examen medical nu se poate considera bataie. Ata nu inseamna ca nu a fost.

| Salut2020 a răspuns:

Vanataia sau cucuiul nu este cea care determina daca ai patit ceva,poti face contuzii,se poate inflama in timp facandu-se un hematom, cel mai bine vorbesti tu sau parintii daca esti minor cu un medic care se ocupa cu medicina medicolegala, ti se pot face fel si fel de teste, medicii stiu cel mai bine.
Cel mai important ar fi sa zici daca esti confuz, ai stari de ameteala si orice lucru anormal deoarece orice lovitura la cap poate cauza daune care nu se vad cu ochiul liber, salut.

| Profesore a răspuns:

Fara leziuni vizibile nu prea ai ce sa faci la medicolegal deci in afara de o plangere simpla la politie nu ai alte optiuni.(doar daca nu ai filmare)