| Anonimul2440 a întrebat:

Daca cineva vrea sa ma atace sau ma ataca, si eu il impusc in picior cu un glont, apoi sun la politie pentru ca am facut uz de arma si spun motivul, am nevoie de dovezi ca persoana pe care am impuscat-o voia sa ma atace?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca ai nevoie de dovezi pentru a se stabili daca a fost sau nu legitima aparare, nimeni nu te crede pe cuvant, mai ales in justitie. Si trebuie sa detii arma in mod legal, respectiv pentru arme cu glont sa detii permis de portarma.

| Anonimul2440 explică (pentru Ioandelasal):

Pai si cum pot dovedi ca respectiva persoana m-a atacat?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Anonimul2440):

Poti dovedi cu orice mijloc de proba, in cazul tau, de regula, cu martori sau certificat medico-legal, daca ai fost lovit.