| umbra09 a întrebat:

daca am permis de port arma si un pistol cu bile de cauciuc, si ma ataca o persoana incearca sa ma loveasca si eu ma feresc dupa care il impusc in cap si moare, eu patesc ceva?
Si in caz ca sunt atacat si am permis de port arma pot sa impusc acea persoana in ori ce zona a corpului?
Pot sa imi fac permis de port arma letala daca nu sunt judecator politician etc?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde de anchetator. Daca te declara ca ai fost in legitima aparare nu patesti nimic.
Poti sa-ti faci permis de portarma letala daca politia iti da acceptul si daca vii cu motive serioase: agent paza cu arma letala, etc.
Citeste si aici: http://www.sebastianbargau.ro/......toaparare/

| umbra09 explică (pentru Salontanul):

Am citit deja acest articol.

8 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

EU știam că pentru a fi în legitimă apărare, trebuie ca riposta să fie pe măsura atacului; așadar, dacă ești atacat cu mâinile goale iar tu îl omori pe atacator prin împușcare, s-ar putea să ai probleme.

| GhostRider02 a răspuns:

Daca in declaratie scrii ca te-ai aparat nu patesti nimic.

| FanLenovo a răspuns:

In cazul in care esti atacat trebuie sa acorzi dreptul de renuntare a atacatorului asemenea unui politist.
Adica trebuie mai intai sa tragi in aer, pentru a il avertiza ca esti inarmat si se expune unui risc major.
Dupa 2 focuri in aer poti indrepta arma spre el. Daca acesta nu se retrage si incearca sa te atace, poti raspunde tragand in zona picioarelor sau a pieptului, nu trage in zona capului. Totusi daca din intamplare tragi in zona capului nu se va intampla nimic daca a fost in legitima aparare.
Dar cu siguranta nu vei suporta sa ai pe constiinta faptul ca ai omorat/ranit o persoana grav.

| umbra09 explică (pentru FanLenovo):

Daca ar fi un tigan asi fi si mai fericit sa il omor big grin

| FanLenovo a răspuns (pentru umbra09):

Nu trebuie sa fim rasisti.

Lafel a fost si Hitler in felul lui, si ai vazut cat rau a facut.
Toti suntem oameni, oricum aratam, vorbim...

Daca ai fi fost minoritar intr-o tara ti-ar fi placut ca tu si familia ta sa fi privita ca niste jegosi, idioti.

Eu am invatat sa nu fiu rasist, am intalnit rromi care sunt chiar oameni de treaba, tigani sunt considerati hoti sau idioti din cauza ca uni dintre ei chiar asa sunt. [sa zicem 15%] dar dintre romani, peste 50% sunt asa.

| FanLenovo a răspuns (pentru umbra09):

Din cauza rasismului ai sanse mari sa pici examenul psihologic pentru detinerea unei arme.

| umbra09 explică (pentru FanLenovo):

Nu voi spune la examenul psihologic ca am ceva cu tiganii sau ca nasi avea nici o remuscare daca asi omora pe cineva... doar nu sunt idiot sa zic asa ceva.
Din cate am auzit pentru permisul de port-arma se plateste impozit acesta este in fiecare an s-au o data la cat timp trebuie sa platesc si ce suma, daca este adevarat?