| Geotrix a întrebat:

Daca eram sub influenta alcoolului în timp ce am înjurat un polițist, e normal să mai primesc amendă?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte normal si legal, avand in vedere prevederile L.61/1991, rep. in 2014, citez:
"ART.2.Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
  1) săvârşirea în public de fapte, acte sau gesturi obscene, proferarea de injurii, expresii jignitoare sau vulgare, ameninţări cu acte de violenţă împotriva persoanelor sau bunurilor acestora, de natură să tulbure ordinea şi liniştea publică sau să provoace indignarea cetăţenilor ori să lezeze demnitatea şi onoarea acestora;"
Amenda este de la 200 lei la 1.000 lei.
Legea nu face distinctie intre o persoana treaza sau una sub influenta bauturilor alcoolice, asa ca se aplica la fel pentru toti.

10 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Bineinteles ca nu! O sa primesti o diploma de merit acasa, scuze oficiale din partea ministrului de internet, si vei fi declarat cetatean de onoare!

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca da, este perfect normal si bine meritata amenda aia.

| Bizon95 a răspuns:

Sa zici mercic ca nu te-a dus la sectie, te-a batut bine si apoi sa declare ca l-ai atacat si sa ajungi si la parnaie sau macar o amenda penala, MARE!

suntserios
| suntserios a răspuns:

De cand bautura te absolva de respectarea legii?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, e foarte normal. Starea de ebrietate nu te absolvă de respectarea legii.

| danbnz a răspuns:

Dar ce vroiai... o ciorba de burta?
Daca esti baut cand faci prostii asta nu inseamna ca nu raspunzi pentru faptele tale!

| baru a răspuns:

Daca scapi cu o simpla amenda, este perfect.

| Geotrix explică (pentru sadrian46):

Unde se pot plăti amenzile? Ce ce program de lucru este acolo?

| Geotrix explică (pentru Ioandelasal):

Unde se pot plăti amenzile și ce program este acolo?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Geotrix):

Se pot plati la Trezorerie sau la compartimentul de impozite si taxe de la primarie.