| radutzu23 a întrebat:

Salut membrii TPU. Astazi am avut ghinionul "de a ma vedea" cu un politist in timp ce eram intr-un club.
A venit la mine, mi-a cerut VX-ul, i l-am dat, i-am spus scoala( m-a intrebat), si pe urma a plecat.
Pe masa aveam 2 cafele si un pachet de tigari. ( pachetul nu era cumparat din clubul respectiv, deci pentru personal nu este vorba de amenda " daca este cazul" ).
Si, intrebarea mea este urmatoarea:
Primesc amenda sau avertisment?
Amenda o primesc in anumite conditii banuiesc. ( daca puteti sa mi le precizati).
Avertismentul se primeste la fel ( daca puteti sa imi spuneti).
Cea de-a doua intrebare, este:
Primesc amenda sau avertisment? ( amenda intre ce sume este cuprinsa, si de ce se tine cont la suma ei, in afara de faptul ca am fost gasit acolo).
Si, ultima intrebare...
Fie ca este amenda, avertisemnt o sa fie ceva trecut in cazier?
Va multumesc, o zi buna sa aveti!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui daca esti minor sau major.
In orice caz nu te poate sanctiona contraventional, numai pentru prezenta in club, cel mult ar putea comunica scolii.
Daca esti minor ar putea fi sanctionat doar personalul clubului sau vanzatorul tigarilor.

| radutzu23 explică (pentru Ioandelasal):

Am uitat...am 16 ani

| Ioandelasal a răspuns (pentru radutzu23):

Asa cum ti-am spus nu poti fi sanctionat contraventional, doar sa comunice scolii si, eventual, aceasta ar putea aplica o masura disciplinara, desi ma indoiesc ca ar face asta.

| Eastwood a răspuns:

Daca era asa iti dadea amenda pe loc, stai linistit!

| Gogu06 a răspuns:

Prima intrebare : Nu primesti nimic.
Ultima intrebare: Categoric nu.
Eventual proprietarii clubului ar fi putut avea probleme destul de mari in cazul in care ti-ar fi vandut bauturi alcoolice.