Întrebare recomandată | Liviu321 a întrebat:

Foarte probabil o sa primesc o amenda pentru lipsa de rovinieta. Mi-am achizitionat rovinieta insa tarziu, cand eram deja pe autostrada. Cat ar fi amenda, mentionez ca am o masina mica si in cat timp ar sosi amenda acasa?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Daca ai fost prins de o camera de rovinieta, si ai platit rovinieta pana la sfarsitul zilei respective, nu o sa primesti amenda.

| Liviu321 explică (pentru OldSoul):

Da, am platit dupa ce m--a vazut camera. Sper sa nu primesc amenda, dar de curiozitate, la cat timp ar trebui sa o primesc?

| OldSoul a răspuns (pentru Liviu321):

Timpul in care primesti amenta variaza.
Nu stiu cu exactitate, s-a intamplat sa vina si in prima luna, s-a intamplat si sa nu mai vina deloc, sau in alte cazuri, s-a intamplat sa tot vina amenzi una dupa alta.
Oricum ar fi, nu trebuie sa te ingrijorezi daca zici ca ai platit-o in aceeasi zi.

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Amenda parca era 250 de lei pentru autoturisme. Nu stiam de regula spusa de @alpha atittude

"Amenzile pentru șoferii care circulă cu mașina pe drumurile publice din România fără să fi achitat rovinieta pornesc de la 250 de lei și urcă până la 4.500 de lei, direct proporționale cu tonajul și destinația autovehiculului respectiv."

| mihai69 a răspuns:

Eu am trecut acum vreo trei sau patru ani de o cameră pe A1 spre Pitești și chiar când am văzut-o mi-am amintit că nu aveam vinietă luată. Am ieșit la prima ieșire și în două minute o luasem online.
Încă nu am primit vreo amendă.
Așa știu și eu, că ar fi ok dacă o iei în aceeași zi, dar nu pot să ofer numărul și data actului care a modificat vechea normă de aplicare a legii care spune că pentru vinietele cumpărate în aceeași zi în care își încep validitatea, aceasta ar începe la ora cumpărării.

| ancaval a răspuns:

Eu am primit 150 lei. Amenda a venit acasă după vreo 3-4 luni.