| LanguageMaster a întrebat:

Dacă ești patron la o firmă se poate impune o interdicție irevocabilă pentru firmă de a transfera bani în conturile personale?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu se poate, doar prin blocarea conturilor (si implicit al activitatii) firmei.
Asemenea blocare se poate ordona prin instanta sau de fisc, dar cu riscul unor pretentii de despagubire ulterioare din parte firmei si a patronului ei.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate. Se poate pune doar poprire pe sumele incasate de firma, pentru plata datoriilor acesteia catre stat, persoane fizice sau persoane juridice.