| Catrice a întrebat:

Dacă un patron se angajează la propria firma, ce salariu i se cuvine? Cel de patron/director sau cel de angajat?

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De angajat daca e om cu adv, sa fie egal cu toti, in ro patroni considera angajati niste sclavi care nu au nevoie de salar

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce vrei să spui prin - i se cuvine? De unde să vină în-cuviințarea? Face bani, i se cuvin.

| Catrice explică (pentru sadrian46):

Pai da, da' ce anume ca ar avea 2 roluri.

| sadrian46 a răspuns (pentru Catrice):

Cum adică ce anume? Este patron dacă e afacerea lui, propietatea lui. Pentru asta primește anual profitul impozitat, cu care face ce vrea, îl scoate din companie, sau îl investește în companie.
Dar poate avea și funcția de director, administrator, pentru care muncește și primește pentru asta un salar lunar, care este impozitat ca salar, care intră de asemenea în buzunarul lui, ieșind din firmă.

| Catrice explică:

O aveam de dimineață, plus ca e innourat de ceva vreme... dacă te plictisești, mergi de vorbești cu gagica-tu

| SilentRain a răspuns (pentru Catrice):

Sa știi ca ma plictisesc putin, n-am gagicu(hiena cu doua fete ) si nici nu-mi trebuie

| SilentRain a răspuns:

In funcție pe ce post aplică, asta daca treci de interviu laughing

| SilentRain a răspuns:

laughing)
Ca si pierzi informați urile, nesăbuito

| Catrice explică (pentru SilentRain):

Evident. Mai am încă niște curiozități, deci stai pe recepțiehee hee

| SilentRain a răspuns (pentru Catrice):

E clar ai făcut insolatie si asa ai ars ultimul tau neuron in viata, R.I.P

| Catrice explică (pentru SilentRain):

A decedat ca i-a venit vremea, dar a lăsat urmași.

| Holiday a răspuns:

Poate avea practic orice salariu, dar nu mai mic decat minimul stabilit conform legii pentru pragramul de lucru ales. In general, nu este rentabil sa ai un salariu foarte mare, pentru ca venitul din salariu, ca asociat intr-o firma, te costa mult mai mult decat venitul din dividende, de exemplu. Dar exista si exceptii, cand un salariu mare, sau foarte mare, te poate ajuta in anumite privinte.

| Dismally a răspuns:

Avand in vedere ca e o firma privata, oricat vrea el, nu exista limita.

| Mirel4412 a răspuns:

Nu poti sa iti trecu cati bani vrei tu, pana la urma nu ai de unde daca nu faci profit. Daca esti, sa zicem, vanzator, poti sa iti pui maxim 3000 lei la un magazin mic, daca ai de unde desigur.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Păi din moment ce e patron, el comandă.Iar dacă nu are angajați tot el execută.laughing

| Antisistem11 a răspuns:

Asta trebuie să fie cea mai genială intrebare pe care am auzit -o ever. opinia mea e ca ar trebui să aibă același salariu ca orice angajat ca doar vrem egalitate la locul de munca nu?