| WhatABeautifulDay a întrebat:

Daca inainte sa propui un divort iti vinzi majoritatea posesilor si transferi/dai acei banii unei >cunostinte-asadar banii nu iti mai apartin, pot exista consecinte legale daca dupa divort iti inapoiaza suma?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Daca este inainte sa propui macar asta,atunci banii aia sunt ai tai.
Insa daca ai proprietatii,cum a r fi case,eterenuri etc,astea se vand de comun acord,deci nu poti tu de unul singur sa vinzi.
La ce posesii te gandesti? Casa,aia no oti vinde ca stati in ea laughing alte posestii,daca ai o masina,si pe aiai o folosesti,deci no vinzi,iar daca ai un junghi crezi ca valoarea ceva?

Ca sa ajungi la divort,treaba nu sta asa cum crezi tu,un divort nu vine asa bum diret,brusc,ca urmare daca tu incerci sa vinzi ceva inainte dea propine divortu,crezi ca femeia aia e atat de proasta sa semneze? Eu nu prea cred, asta pentru ca un divort sau inainte lucrurile nu merg deloc bine intre voi, deci nu-ti va semna nimiclaughing

Dar asa teoretic vorbind Dupa divort daca primesti ceva de la cineva e fix treaba ta, nu mai are nici o legatura cu divortul, sau cu exa, sau exu.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bunurile comune ale sotilor nu pot fi vandute, pe timpul casatoriei, de catre un singur sot, doar de catre ambii soti.
Bunurile proprii ale sotilor nu intra la partaj.
Asa fiind nu are nici un rost sa vinzi bunurile proprii si sa dai banii altcuiva.